Benzen, piridin ve amilin moleküllerinin elektronik absorbsiyon spektroskopisi metoduyla incelenmesi
- Tez No: 45216
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BENZEN, PİRİDİN VE ANİLİN MOLEKÜLLERİNİN ELEKTRONİK ABSORPSİYON SPEKTROSKOPİSİ METODUYLA İNCELENMESİ YusufYAKAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Hüseyin YÜKSEL 1995, Sayfa : 99 Jüri : Prof.Dr. Hüseyin YÜKSEL ProfDr. M DEMİRTAŞ Doç.Dr. Rıza O?UL Bu çalışmada; Benzen, Piridin ve Anilin Moleküllerinin farklı çözücüler ve değişik konsantrasyonlarda mor ötesi-görünür bölge spektrumlan incelendi. Birinci bölümde bazı aromatik bileşiklerin mor ötesi ve görünür bölge spektrumlanndaki elektronik geçişleri ve bu geçişlere etki eden faktörler ele alındı, ikinci bölümde kanserojen etki gösteren Benzen, Piridin ve Anilin moleküllerinin elektronik yapısı ve Beer-Lambert konsantrasyon bölgesinde kalmak koşuluyla elde edilen mor ötesi-görünür bölge spektrumlan incelendi. Elde edilen spektrumlar üzerinde çözücünün moleküllerin dalga boyu pikine olan etkisi açık bir şekilde görüldü. Ayrıca pik dalga boylan çözücünün polarlığma göre kırmızı ötesi bölgeye kaydı. Spektrum genliğinin çözücünün konsantrasyonuyla doğru orantılı olarak değiştiği tespit edildi. ANAHTAR KELİMELER : Benzen, Piridin, Anilin, Elektronik Spektroskopi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF BENZENE, PYRIDINE AND ANILINE MOLECULES BY THE METHOD OF ELECTRONIC ABSORPTION SPECTROSCOPY Yusuf YAKAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physics Supervisor : Prof.Dr. Hüseyin YÜKSEL 1995, Page :99 Jury: Prof.Dr. Hüseyin YÜKSEL ProfDr. Ali DEMİRTAŞ Doç.Dr. Rıza O?UL In this study, ultraviole and visible spectra of the molecules of Benzene, Pyridine and Aniline which exist in varying concentration of different solutions have been investigated. In the first section, the electronic transitions and the influencing factors of them in some aromatic solvents have been explained. In the second section, we have studied the electronic structure of these molecules having cacerogenic efects, with the conventional techniques of UV- Visible spectra in the range of concentration of Beer- Lambert law. We observe that the solvents produce significant changes in the absorption peak wavelenght. The peak wavelenght was shifted to infrared in accordance with polarity of solvent. It is seen that amplitude of absorption spektrum changes with concentration of solutions proportionally. KEY WORDS : Benzene, Pyridine, Aniline, electronic spectroscopy