Konya yöresinde yetişen çöven türlerinden (gypsophila venusta fenzl.) türünün bazı bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 45224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA YÖRESİNDE YETİŞEN ÇÖVEN TÜRLERİNDEN (Gypsophila venusta Fenzl.) TÜRÜNÜN BAZI BİTKİSEL ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Mahmut GAYGISIZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fikret AKINERDEM 1995, Sayfa: 33 Jüri : Doç. Dr. Fikret AKINERDEM Prof. Dr. Neşet ARSLAN Yrd. Doç. Dr. Bayram SADE Bu araştırma, çöven (Gypsophila) bitkisinin Konya yöresinde yetişen (Gypsophila venusta) türünün yetişme bölgeleri, yetişme süresi, bu türün bazı bitkisel özelliklerinin tespiti, kök droglarınm elde edilişi ve elde edilen droglardan nasıl istifade edildiğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, (Gypsophila venusta) türünden elde edilen to humlarla çimlendirme kasalarında çimlendirme çalışmaları yapılmış, uyanma ve sürmeden itibaren bitki boyu, bitki dallarının kapladığı alan çapı, ana dal sayısı, yaprak ve çiçek özellikleri, ana dalda meyve sayısı, bitkide tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, 1000 dane ağırlığı, kök çapı gibi bitkisel özelliklerin ortalama, minimum ve maksimum değerleri ile tohum veriminin diğer özelliklerle korelasyonu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çöven, tahin helvası, saponin, bitki boyu, bitki dallarının kapladığı alan çapı, ana dal sayısı, yaprak ve çiçek, bitkide tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, 1000 dane ağırlığı, kök çapı. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION OF THE SOME PLANT CHARACTERISTICS OF (Gypsophila venusta FenzL), WHICH KONYA AREA Mahmut GAYGISIZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Ass. Prof. Dr. Fikret AKINERDEM 1995, Page: 33. Jury : Ass. Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Prof. Dr. Neşet ARSLAN Ass. Prof. Dr. Bayram SADE This research was conducted to determine the soaproot of Gypsophila venusta which grown Konya area, and their morphological characters, the character of region where they grown, their growing season and used area of root drogs. In the research, the seed harvosted from Gypsophila venusta were tested for emergence on emergence pots, and ther tested of which ofter emergation of plant height, stems diameter, main stems, characteristics of leaves and flowers, the number of fruits on main stems, seed number on plants, seed yield on per plants, 1000 seed weight, root diameter as some characteristics of awaroge, minimum and maximum, and tested the correlation between seed yield and other characters. KEY WORDS: Soaproots, halvah, saponins, plant diameters, the number of main stems, seed number on per plants, leaf and flower, 1000 seed weight, root diameter. Ill