Güneysınır (Konya) yöresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Güneysınır (Konya) district
- Tez No: 575484
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Güneysınır (Konya) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2017-2019 yılları arasında periyodik olarak bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 295 makromantar örneği toplanmıştır. Örneklerin ekolojik özellikleri not edilmiş ve örnekler doğal ortamlarında resimlenmiştir. Laboratuvar ortamına getirilen örnekler kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiş, gerekli teşhis işlemleri sonucunda 5 sınıf, 10 takım, 36 familya ve 62 cinse ait 89 tür tanımlanmıştır. Belirlenen türlerden 34 tanesi Ascomycota, 55 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Güneysınır (Konya) district. 295 macrofungi samples were collected during field trips between 2017-2019. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitats. The samples are transferred to the lab and they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary identification processes, 89 taxa belonging to 5 classsis, 10 orders, 36 families, 62 genera were determined. Thirty four of them belong to Ascomycota and 55 belong to Basidiomycota.