Sağlık çalışanı olan ve olmayan annelerin doğum şekli tercihleri ve bunu etkileyen faktörlerin belirenmesi
Choice of mode of delivery of health worker and non health worker mothers and determining the factors that affect it
- Tez No: 452262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde sağlık çalışanı olan ve olmayan annelerin doğum yöntemi ile ilgili tercihlerini ve nedenlerini araştırmaktır. Normal spontan vajinal doğum ve sezaryen doğumla sağlıklı bebek dünyaya getiren, 18 yaşından büyük 620 gönüllü sağlık çalışanı olan ve olmayan anne çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların doğum şekli tercihleri ve nedenlerini belirlemek için 19 sorudan oluşan anket uygulandı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, parite durumu ve doğum şekli, nedenleri ile birlikte incelendi. Elde edilen veriler, SPSS for Windows 15.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows) paket programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate choice of mode of delivery of non/health worker mothers and the factors that affect it in our country. A total of 620 volunteer non/health worker mothers older than 18 years old and have given birth to a healthy newborn via cesarean section or normal spontaneous vaginal delivery were included. The mothers' choice of mode of delivery and the factors that affect it were evaluated via a questionnaire consisted of 19 questions. Sociodemographic characteristics, parity status, type of delivery of the participants was analyzed with causes together. The data obtained was evaluated by using SPSS for Windows 15.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows).