Airtraq laringoskop, glidescope laringoskop ve macintosh (direk,klasik)laringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon başarılarının karşılaştırılması
Comparison of endotracheal entubation success rates of ai̇rtraq, gli̇descope and macintosh laryngoscope
  1. Tez No: 452263
  2. Yazar: HASAN ÖMÜR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Başarılı havayolu yönetimi, anestezi uygulamalarında hasta güvenliği için gereken birincil ve en önemli adımdır. Son yıllarda ventilasyon ve entübasyon için kullanılan malzemelerin çeşitliliğinin artmasından dolayı zor havayolu yönetiminde daha avantajlı duruma gelmiş bulunmaktayız. Airtraq laringoskop ve Glidescope laringoskop da bu amaçla geliştirilmiş alternatif laringoskopi cihazlarıdır. Bu prospektif, randomize, klinik çalışmada Airtraq laringoskop, Glidescope laringoskop ve Macintosh laringoskop ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon başarısını; Cormack-Lehane laringoskopik sınıflaması, entübasyon süresi, deneme sayısı, entübasyon için ihtiyaç duyulan kolaylaştırıcı manevra kullanımı yönünden birbirlerine olan üstünlüklerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya elektif cerrahi uygulanacak, 18 yaşından büyük, ASA I-II fizyolojik risk grubundaki 180 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele 60' arlı üç gruba ayrıldı. Grup-A' da Macintosh laringoskopla, Grup-B'de Glidescope laringoskopla ve Grup-C' de Airtraq laringoskopla entübe edilen hastaların Cormack-Lehane laringoskopik sınıflaması, entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı, entübasyon için ihtiyaç duyulan kolaylaştırıcı manevralar ve entübasyona ait komplikasyonlar kaydedildi. Demografik veriler gruplar arasında benzer bulundu. Cormack-Lehane laringoskopik skoru, entübasyon süresi, deneme sayısı ve kolaylaştırıcı manevra kullanımı parametreleri Airtraq laringoskopi ve Glidescope laringoskopi grubunda Macintosh laringoskop grubuna kıyasla anlamlı olarak daha iyi bulundu. Entübasyon başarı oranı ve entübasyona bağlı komplikasyonlar açısından ise Macintosh laringoskopa herhangi bir üstünlükleri bulunmadı. Airtraq laringoskopi grubu ile Glidescope laringoskopi grubu arasında ise istatiksel olarak anlamlı hiçbir fark bulunmadı. Çalışmamızın sonucunda Airtraq ve Glidescope laringoskoplarının Macintosh laringoskopa kıyasla daha iyi glotik görüntü sağladığı ve entübasyonu kolaylaştırdığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Successful management of the airway, is the primary and most important step for patient safety in anesthesia. Due to the increase in the variety of instruments used for ventilation and intubation in recent years we have become more advantageous while managing difficult airway. Airtraq and Glidescope video laryngoscopes also are alternative devices have been developed for this purpose. İn this prospective, randomized, clinical study we aimed to compare endotracheal intubation success performed by Glidescope, Airtraq and Macintosh laryngoscope, Cormack-Lehane laryngoscopic classification, duration of intubation, number of attempts and maneuvers used to facilitate intubation. 180 Patients undergoing elective surgery older than 18 year with ASA I-II physical status were included. Patients were randomly divided into three groups each consist of 60 patients. In Group-A Macintosh laryngoscope, in Group-B Glidescope and in Group-C Airtraq laryngoscope was used. Cormack-Lehane laryngoscopic classification of patients, duration of intubation, intubation, number of attempts, maneuvers used to facilitate intubation and complications were recorded. Demographic data were similar between groups. Cormack-Lehane laryngoscopic score, duration of intubation, number of attempts and maneuvers to facilitate intubation were significantly better in Airtraq and Glidescope group when compared to the Macintosh laryngoscope group. In terms of the success rate of intubation and intubation related complications Airtraq and Glidescope did not have any superiority compared with Macintosh laryngoscope group. There was no significant difference when these parameters compared between Airtraq and Glidescope groups. In our study, we conclude that Glidescope and Airtraq video laryngoscopes provide better glottic view compared to Macintosh laryngoscope and they facilitate the intubation procedure.