Myeloproliferatif neoplazilerde calr, mpl mutasyonlarının tanıya, klasifikasyona, laboratuvar sonuçlarına, frekensa ve klinik durum üzerine olan etkileri
Impact of calr and mpl mutations on diagnosis, classification, laboratory parameters, frequency and clinical findings in myeloproliferative neoplasms
  1. Tez No: 452265
  2. Yazar: HATİCE AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş Myeloproliferatif neoplazili (MPN) hastalardan oluşan bir kohortta Calretikülin (CALR), Myeloproliferatif lösemi virus onkogeni (MPL) ve Janus kinase 2 (JAK2) mutasyon profillerini ve bu mutasyonların klinik ve laboratuvar bulgularına etkilerini araştırdık. Metodlar Çalışmaya 168 MPN hastası [78 polistemia vera (PV), 79 esansiyel trombositoz (ET) ve 11 primer myelofibrozisli (PMF) olgu] dahil edilmiştir. JAK2V617F mutasyonu için Taqman probları kullanılarak real time polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile analiz edilirken CALR ve MPL mutasyonları için iki yönlü Sanger sekans yöntemi kullanılmıştır. Bulgular JAK2V617F en yaygın mutasyondur (%70,8). Çalışılan grupta MPL W515K/L mutasyonu saptanmamıştır. CALR mutasyonu ET'luların %12,7'sinde ve PMF'lilerin %9,1 bulunmuş olup bu JAK2V617F ve MPL mutasyonu negatif ET ve PMF hastalarında sırasıyla %43,47 ve %25'e denk gelir. CALR ve MPL mutasyonları PV'da bulunmamıştır. Toplamda altı tip mutasyon saptanmış olup c.1092_1143del (%36,4), c.1100_1145del (%18,2) ve c.1154_1155insTTGTC (%18,2) en sık görülenlerdir. CALR mutant olanlar JAK2V617F mutantlara göre daha düşük hematokrit ve kırmızı küre sayısı ile daha yüksek platelet sayısına sahiptir. Sonuç Türkiye'de yapılan bu çalışmada saptanan CALR mutasyonları ve yüzdeleri dünya çapında yapılan çalışmalardakilere benzer bir moleküler profile sahiptir. CALR mutasyonlarının hastalığın fenotipi ve prognoz üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction We investigated the mutation profiles of Calreticulin (CALR), Janus kinase 2 (JAK2) and Myeloproliferative leukemia virus oncogenes (MPL) and their clinical and laboratory characteristics in a cohort of Turkish MPN patients. Methods A total of 168 MPN patients (78 polycythemia vera [PV], 79 essential throm¬bocythemia [ET], and 11 primary myelofibrosis [PMF] cases) were included in the study. JAK2V617F mutation was analyzed by real time Taqman PCR; while CALR and MPL mutations were identified by bi-directional Sanger sequencing. Results JAK2V617F was the most frequent mutation (70,8%). None had MPL W515K/L mutations. CALR mutations were detected in 12,7% of ET and 9,1% of PMF patients, which accounted for 43,47% and 25% of ET and PMF patients without JAK2 or MPL mutations, respectively. CALR and MPL mutations were not found in PV. A total of six types of mutation were detected, among which, c.1092_1143del (36,4%) and c.1100_1145del (18,2%) and c.1154_1155ins TTGTC (18,2%) were found to be the most common. CALR mutants were associated with lower hematocrit, lower red blood cell count and higher platelet counts than the JAK2 V617F mutants. Conclusion This study which held in Turkey have the same CALR mutations molecular profile with the other studies worldwide. Larger prospective studies need to be designed to establish the impact of the new mutations in contributing to disease phenotype and prognostic outcome of patients.