Hiperbarik oksijen tedavisinin diyabetik ayak yaralarında etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of hyperbaric oxygen therapy in diabetic wounds
  1. Tez No: 452264
  2. Yazar: ELİF EBRU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNALP UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin yardımcı tedavi olarak diyabetik ayak ülserlerinde yara iyileşmesini arttırdığı, alt ekstremite ampütasyonlarını azalttığı birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda HBO ile tedavi edilmiş diyabetik ayak ülserlerinin retrospektif olarak iyileşme/ampütasyon oranlarına bakarak, HBO tedavisi sonucunu etkileyebilecek faktörleri araştırmayı amaçladık. 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında diyabetik ayak nedeniyle HBO tedavisi alan 158 diyabetik hastanın 179 ayak yarası çalışmaya retrospektif olarak dahil edilmiştir. Hastaların tedavi sonuçları majör ampütasyon, minör ampütasyon ya da greft ile sonuçlanan, iyileşen, ve değişiklik olmayan grup olarak 4 grupta sınıflandırılmıştır. Hastalarındemografik özellikleri ve tıbbi bilgileri, Wagner ve PEDIS evrelerikaydedilerek ampütasyon ile sonuçlanan hastalarda bu sonucu etkileyebilecek faktörler araştırılmıştır. 179 ayak yarasının 21 i (%11.5) major ampütasyon, 80 i (%43.7) minör ampütasyon ya da greft ile sonuçlanmıştır. 12 hastada (%6.6) değişiklik gözlenmemiş olup 66 hasta (%36.1) iyileşti olarak sınıflanmıştır. Major ampütasyon ile sonuçlanan grupta vakaların tümü Wagner evreleri 3 ve 4 dür.
Özet (Çeviri)
Hyperbaric oxygen (HBO) therapy is an adjunctive therapy that enhances wound healing in diabetic ulcers and reduces lower limb amputation rates which has been displayed in many studies. In our study, we aimed to evaluate the factors that may affect the results of HBO therapy on wound healing and amputation rate in diabetic foot ulcers. Patients who received HBO therapy between 01 January 2013-31 December 2014 were retrospectively enrolled into our study. There were 158 patients with 179 diabetic wounds. Treatment outcomes of the patients were classified into 4 groups; major amputation, minor amputation or grafting, healing, and no change. Demographic and medical data of patients, Wagner and PEDIS stages were recorded and the factors that lead to amputation were investigated. Twenty-one of the 179 cases resulted in (11.5%) major amputations, 80 cases (43.7%) resulted in minor amputation or graft. Sixtysix patients (36.1%) were classified as healed and there was no change in 12 patients (6.6%). Wagner stages of the cases in major amputation group were 3 and 4.