Kronik hepatit olgularında fibrozis derecesinin arfı (acoustıc radıatıon force ımpulse) elastografi değerleri ile difüzyon mrg bulguları arasında korelasyonun karşılaştırılması
Comparison of arfi (acoustic radiation force impulse) elastography values and diffusion weighted MRİ in fibrosis stages in cases of chronic hepatitis
- Tez No: 452270
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik hepatit olgularında fibrozis derecesinin ARFI (Acoustic Radiation Force Impulse) Elastografi değerleri ile difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularının (DA-MRG) karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı; kronik hepatitli olgularında perkütan karaciğer biyopisi ile belirlenen fibrozis evrelerinin; doku elastisitesi hakkında kantitatif bilgi veren ARFI elastografi ile dokulardaki su moleküllerinin difüzyonu hakkında kantitatif ölçümlerin yapılabildiği difuzyon MRG bulgularıyla karşılaştırılarak korelasyonun araştırılmasıdır. Bu prospektif çalışmada Eylü 2014 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında 20-50 yaş aralığında karaciğer perkütan iğne biyopsisi ile kanıtlanmış 46 kronik hepatit olgusuna, ARFI elastografi ile shearwave hızları ölçüldü. Daha sonra 3.0 Tesla MR cihazında karaciğere yönelik diffuzyon MRG yapıldı (DA-MRG). Apparent difusion coefficient (ADC) haritalarından ölçümler yapılarak ISHAK sınıflamasında fibrozis evrelerine göre karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of ARFI (Acoustic Radiation Force Impulse) Elastography Values and diffusion weighted MRI in fibrosis stages in cases of chronic hepatitis The aim of this study is to research correlation of fibrosis stages in cases of chronic hepatitis, by comparison shearwave elastography and diffusion weighted MRI. In this prospective study, between the dates of August 2014 and May 2015, in chronic hepatitis cases for the age groups 20-50 years, the shear wave velocity was measured with using the liver ultrasonography and ARFI elastography measurements. Thereafter, liver diffusion weighted imaging was performed at 3.0 Tesla MR machine. In ultrasonography, average values of ARFI were measured. Apparent diffusion coefficient (ADC) values were measured, comparison was performed according to histopathologic fibrosis stages based on ISHAK classification.