Kardiyovaskuler risk faktörlerinin ve risk skorlama sistemlerinin koroner aterosklerozu öngörmedeki yeri
The role of cardiovascular risk factors and ri̇sk scoring systems i̇n predicting coronary atherosclerosis
- Tez No: 452279
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BARÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar gelişmiş ülkelerde en sık mortaliteve morbidite sebebidir. Bu yüzden KVH'ye bağlı olay geçirme riski yüksek olan bireyleri saptamak ve bunlarda erken dönemde risk azaltabilmek amacıyla farklı“risk skorlama sistemleri”kullanılmaktadır. Bu çalışmada primer amaç“ciddi”koroner arter hastalığı (KAH) olan bireylerde sık kullanılan risk skorlama sistemlerinin“yüksek riski”belirleyebilme yeteneklerinin belirlenmesi vekarşılaştırılmasıdır. Metod: Koroner anjiografi yapılan toplam 414 hasta ardışık hasta (297'si erkek; ortalama yaş, 61.0±12,6) major risk faktörleri açısından değerlendirilerek her birinde Framingham, SCORE ve PCRAE sistemleri ile kardiyovasküler olay riski hesaplandı ve risk kategorisi belirlendi. Koroner ajjiyografide en az bir damarda >%50 darlık olması ve/veya hastaya daha önce stent takılmış ya da koroner -pass yapılmış olması“ciddi”KAH varlığı olarak kabul edildi. Bulgular: Hastaların 271'inde (%65.4)“ciddi”KAH saptandı. Kullanılan üç risk skorlama sistemi ROC eğrileri ile karşılaştırıldığında“ciddi KAH varlığı”nı saptayabilme açısından aralarında fark yoktu (Framingham, SCORE ve PCRAE“eğri altında kalan alan”değerleri sırasıyla 0.727, 0.694 ve 0,717; p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives:Cardiovascular disease (CVD) is a leading cause of morbidity and mortality in developed countries. Therefore, we use different risk assessment tools in order to detect the individuals with“high risk”and manage them in earlier stages. We primarily aimed to compare these risk assessment tools regarding their ability to discriminate the patients with“severe”coronary artery disease (CAD). Method: A total of 414 patients (297 men; 61.0± 12.6 years) who underwent coronary angiography were enrolled in the study and evaluated for major risk factors. Cardiovascular risk was defined using Framingham, SCORE and PCRAE tools and the risk category was defined for each patient. Severe CAD was defined as having >50% stenosis in at least one of the major coronary arteries and/or having previous coronary stenting or coronary by-pass surgery. Results: A total of 271 (65.4%) patients had severe CAD. Comparison ofROC curves of mentioned 3 risk assessment tools in terms of finding severe CAD showed no significant difference (Area under the curve of ROC curves belonging Framingham, SCORE and PCRAE tools were 0.727, 0.694 and 0,717, respectively; p>0.05). But.