Koroner risk faktörlerinin ve kardiyovasküler risk skorlama sistemlerinin koroner aterosklerozu öngörmedeki yeri ve ateroskleroz ciddiyeti ile ilişkilerinin karşılaştırılması
The corelation between traditional risk factors and risk scoring systems, and the presence and severity of coronary arteries disease
- Tez No: 224377
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EJDER KARDEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) risk değerlendirilmesinde risk faktörlerinin yanında, risk faktörlerinin kombinasyonu ile oluşturulan risk skorlama sistemleri de kullanılmaktadır. Framingham risk skalası, Modifiye Framingham risk skalası, SCORE ve PROCAM skalası günümüzde en sık kullanılan sistemlerdir.Hangi skorlama sisteminin KAH'nı ve yaygınlığını öngörmede kullanılabileceğinin ve ülkemiz coğrafyasına en uygun skalanın bilinmesi önemlidir. Bir diğer husus ise risk skorlama sistemlerinde yerini bulamamış obezite, böbrek yetersizliği ve nabız basıncı gibi ek risk faktörlerinin bu skalalara eklenip eklenemeyeceğidir. Çalışmamız koroner anjiografisi yapılan 350 olgu ile yapılmıştır. Tüm olguların anjiografi öncesi risk faktörleri ve riskleri belirlendi. Herbir risk faktörü, ek risk faktörleri ve risk skorlama sistemleri ile KAH mevcudiyeti ve yaygınlığı arasındaki ilişki incelendi ve hangi risk skorunun KAH'nı öngörmede daha güçlü olduğu ve ek risk faktörlerinin bu skalalara eklenip eklenemeyeceği incelendi. Olguların 218'i (%62.3) erkek, 132'si (%37.7) kadındı. Yaş ortalaması 59.4 ± 12.5 yıldı. Klasik risk faktörlerinden yaş, hipertansiyon, trigliserid düzeyi, HDL kolesterol ve cinsiyet KAH ile ilişkili idi ve ROC Eğri Alanları (REA) sırası ile 0.71, 0.60, 0.57, 0.42 ve 0.39 bulundu (p< 0.05). Obezite, böbrek yetersizliği ve nabız basıncı gibi ek risk faktörlerinden sadece nabız basıncı KAH ile ilşkili bulundu (REA: 0.57, p< 0.05 ). Tüm risk skorlama sistemleri ile KAH arasında ilişki mevcuttu fakat KAH'nı öngörmede en güçlü skor sistemi Framingham risk skor sistemi idi ( REA: 0.77, p< 0.05). Çalışmamıza göre bizim populasyonumuzda KAH mevcudiyeti ve yaygınlığını öngörmede en güçlü skor sistemi Framingham risk skorlama sistemidir. Ek risk faktörlerinden nabız basıncının risk skala sistemlerine eklenmesinin skala sistemlerinin sensitivite ve spesivitesine katkısı yoktur. Anahtar Kelimeler : Koroner Arter Hastalığı, Risk skorlama sistemleri, ek risk faktörleri
Özet (Çeviri)
Risk scoring systems composed by combination of risk factors are also used besides risk factors for evaluating Coronary artery disease (CAD) risk. Common systems currently used are Framingham risk scale (FRS), Modified Framingham risk scale, SCORE and PROCAM scales. It is important to know which of these systems is the most convinient to estimate CAD and its prevalance for our country. Another point is whether factors such as obesity, renal insufficiency and pulse pressure that have not been used in risk scoring systems can be added to these scales. Our study was performed by 350 patients who have undergone coronary angiography. Traditional, additional risks factors and risk level of all patients were determined prior to angiography. The corelation between traditional risk factors, additional risk factors and risk scoring systems, and the presence and severity of CAD were investigated. We also analyzed whether incorporating additional risk factors into common risk scoring systems increase the accuracy of these systems. Of the patients, 218 (%62.3) were male and 132 (%37.7) were female. The mean age of the patients was 59.4 ± 12.5 years.