Koroner arter hastalığı ile retinopatiler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve retinopatilerin cerrahi risk skorlamasındaki yeri
Evaluation of the Relationship Between Coronary Artery Disease and Retinopathy and the Predictive Role of Retinopathy in Cardiac Risk Stratification
- Tez No: 452283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK CİNGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Eye Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Koroner Arter Hastalığı ile Retinopatiler Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi ve Retinopatilerin Cerrahi Risk Skorlamasındaki Yeri. Bu çalışmada, koroner arter hastalıkları ile retinopatilerin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve retinal arter hastalıklarının koroner arter baypas greftleme (CABG) cerrahisi risk skorlamasında prediktif rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya toplamda 174 hasta dahil edildi. Olguların 123'ü erkek, 51'i kadın, yaş ortalamaları 62,0±12,1 idi. Ortalama vücut kitle indeksleri 28,4±4,9'du. Hastaların %41 (n=72)'sinde hipertansiyon ve %34 (n=59)'ünde diabetes mellitus vardı. Çalışmanın birinci bölümünde; hastalar, sadece CABG, sadece kalp kapak ameliyatı ve CABG ile birlikte kalp kapak ameliyatı yapılan üç çalışma grubuna ayrıldı. Kontrol grubu olarak da koroner anjiografi sonucunda normal olan hastalar seçildi. Bu çalışma gruplarında retinopati prevalansları karşılaştırıldı. Sadece CABG yapılan grupta retinopati prevalansı %43 (n=50) iken kontrol grubunda %18 (n=6) idi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,006). Yapılan istatiksel analizde koroner baypas cerrahisi grubunda olmanın retinopati olma riskini 4,2 kat artırdığı tespit edildi (C.I %95, O.R:4,2, en az:1,5; en fazla:11,4). Çalışmanın ikinci bölümünde ise retinopatilerin cerrahi risk skorlamasındaki prediktif rolünün değerlendirilmesi amaçlandı. Kardiyopulmoner baypas aracılığı ile sadece koroner arter baypas ameliyatı yapılan hastalar Retinopati (-) ve Retinopati (+) olarak iki gruba ayrıldı. Bu iki grubun sonuçları cerrahi ve perioperatif parametreler ile analiz edildi. Retinopatilerin, DM ve preoperatif MI ile ilişkili olduğu tespit edildi (p=0,008). Çıkan bu istatistiksel anlamlı sonuçlar değerlendirildiğinde; retinopatilerin koroner arter hastalıkları ile ilişkili olduğu, kardiyak cerrahi risk değerlendirmesinde, özellikle preoperatif MI öngörülmesinde prediktif bir parametre olarak anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Relationship Between Coronary Artery Disease and Retinopathy and the Predictive Role of Retinopathy in Cardiac Risk Stratification. In this study, we aimed to evaluate the relationship between coronary and retinal arterial diseases and the predictive role of retinal artery disease in cardiac surgery risk stratification. 174 patients were included in the study. 123 of them were male and 51 were female. The average age was 62,0±12,1. Mean body mass index of the study group was 28,4±4,9. %41 (n=72) of the patients were diagnosed with hypertension and %34 (n=59) with diabetes mellitus. İnitially, the patients were divided into three groups. Groups were named as isolated CABG, isolated cardiac valve surgery and CABG+cardiac valve surgery groups. Those with the normal coronary angiography were termed as the control group. The retinopathy prevalence was investigated all groups and was %43 (n=50) in the only CABG group, while it was %18 (n=6) in the control group. This difference was statistically significant (p=0,006). According to statistical analyze, only CABG group had 4.2 times increased prevalence of retinal artery disease (C.I %95, O.R:4,2, en az:1,5; en fazla:11,4). At the second part of the study, the predictive role of retinopathy in surgical risk stratification was analyzed. The isolated CABG group was divided into two groups; namely the Retinopathy (+) and Retinopathy (-) groups. The results of those two groups were analyzed based on surgical and perioperative modalities and retinopathies were found to be closely associated with DM and preoperative MI (p=0.008). All those statistically significant results have shown that retinopathies were closely associated with coronary artery diseases and has a positive predictive value in the assessment of preoperative MI.