Nabız dalga hızının framıngham risk skorlaması ile ilişkisinin belirlenmesi
Investigation of relationship between pulse wave velocity and framingham risc score
- Tez No: 452284
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH BULUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arteriyel sertliği ölçen parametrelerden nabız dalga hızı kalp damar hastalıklarını ve aterosklerozu önleme açısından klinik kullanımda giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada nabız dalga hızı ile Framingham risk skorlaması arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışma grubumuza Ocak 2013 – Ocak 2014 tarihleri arasında GATA İç Hastalıkları B.D. polikliniğine başvurmuş veya klinikte takip edildi, nabız dalga hızı belirlenmiş toplam 700 birey dahil edildi. Çalışmaya alınan bireylerin yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, koroner arter hastalığı ve eşdeğeri hastalık mevcudiyeti, hipertansiyon varlığı, kullandığı ilaçlar, ek hastalıklar incelendi. Poliklinik başvurularında istenmiş olan labaratuvar tetkiklerinden Framingham risk skoru hesaplaması için gerekli olan LDL kolesterol, HDL kolesterol ve total kolesterol değerleri kaydedildi. Sonra sayılan belirteçler ve nabız dalga hızı arasındaki ilişkiler araştırıldı. Bulgular Çalışmaya katılan hastaların nabız dalga hızları ve Framingham risk skorları arasındaki korelasyon orta düzey olarak saptandı (r=0,417).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction Pulse wave velocity as a method of measuring arterial stiffness is becomingin creasingly importantin clinical use of early diagnosisand prevention of cardiovascular disease and atherosclerosis. Inthisstudy, the relationship between pulse wave velocity and cardiovascular risk scoring of Framingham Risk Score (FRS) was investigated. Materials and Methods Our study group included 700 individuals with measurement of pulse wave velocity, who have been followed at department of GATA Internal Medicine between January 2013 and 2014. Age, sex, smoking, presence of coronary artery disease and equivalent disease, hypertension, drugsused, additional diseases of the individuals enrolled in the study were examined. Laboratory tests which are necessary for the calculation of the Framingham RiscScore; LDL cholesterol, HDL cholesterol, and total cholesterol valueswere recorded. Then, the relationships between the Framingham Risk Score markers and pulse wave velocity were investigated. Results The correlation between coronary risk score of Framingham and pulse wave velocity was found to be moderate (r=0.417).