Avasküler komponenti olan skafoid psödoartrozlarının 1,2 interkompartmantal supraretinakuler arter tabanlı vaskülarize kemik grefti ile onarımında erken dönem sonuçlarımız
Our short term results of treatment with 1,2 icsra (intercompartmantal supraetinakular artery) based vascularized bone grafting in scaphoid pseudoarthrosis with avascular necrosis
  1. Tez No: 452287
  2. Yazar: HAKAN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRKLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Skafoid, en sık kırık izlenen karpal kemiktir ve el bileği biyomekaniğinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kırıkların tanı ve tedavisi genellikle gecikmiştir. Hastaların tedavi almaması veya gecikmiş tedavi nedeni ile skafoid kırıklarında psödoartroz ve proksimal komponentte avasküler nekroz sık görülmektedir. Psödoartrozun tedavisiz bırakılması önemli komplikasyonlar ve el bileği sakatlıkları ile sonuçlanabilmektedir. Psödoartroz tedavisinde konvansiyonel non vaskülarize greftlerin başarısı avasküler nekroz varlığında oldukça düşüktür. Vaskülarize greftlemelerin konvansiyonel yöntemlere nazaran daha başarılı sonuçları, bu yöntemleri uygun tedavi seçenekleri haline getirmektedir. Bu çalışmada; GATA Askeri Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, 2012 – 2015 yılları arasında avasküler komponenti olan skafoid psödoartrozlarında 1,2 ICSRA (interkompartmantal supraretinaküler arter) tabanlı vaskülarize kemik grefti ile onarımı yapılan hastaların klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirilmiştir. Opere ettiğimiz 14 hastanın tamamı erkekti (n=14). Ortalama yaş 28 (20-45) idi. Ortalama takip süresi 19.2 (3-32) ay idi. 9 hastada (%64) proksimal bölge kırığı, 5 hastada (%36) bel bölgesi kırığı mevcuttu. Kaynama oranı tüm hastalarda %93 (n=13) olarak bulundu. Ortalama kaynama zamanı 10.6 hafta idi. Hastalarda yaşın, sigara öyküsünün, kırık lokasyonunun, psödoartroz süresinin, preoperatif yüksek DASH ve düşük Modifiye MAYO skorlarının kaynamaya ve kaynama zamanına olan etkileri istatiksel olarak anlamlı bulunamadı. Fonksiyonel değerlendirmede; operasyon sonrasında el bilek eklem hareket açıklığının, kavrama, anahtar çimdik ve parmak ucu çimdik güçlerinin; opere olan el ve karşı (sağlam) taraf ile olan karşılaştırmasında elde edilen değerler literatür ile uyumluydu ve istatiksel olarak anlamlı idi. Radyolojik değerlendirmede operasyon sonrasında literatürdeki bazı seriler ile uyumlu olarak SL açıda ve skafoid yükseklik-uzunluk oranında istatiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Preoperatif ve postoperatif değerlendirilen VAS Ağrı Skorlaması, DASH ve Modifiye Mayo El Bilek Skorlamalarında istatiksel olarak anlamlı düzelme mevcuttu. Çalışmamızın sonuçlarını değerlendirdiğimizde; avasküler komponenti olan skafoid psödoartrozlarının onarımında kullandığımız 1,2 ICSRA tabanlı vaskülarize kemik grefti, yüksek kaynama oranları, el bilek radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarında düzelme sağlamaktadır. Cerrahi tekniğimizde tanımladığımız; 1,2 ICSRA tabanlı vaskülarize greftin skafoid psödoartroz hattında hazırlanan yuvasına tespitinde 1.9 mm anchor kullanımı literatürde daha önce tarif edilmemiştir. Bu tekniğin; greftten kaynaklanacak komplikasyonların önlenmesinde ve greftin hazırlanan yatağına tespitinde oldukça kullanışlı olduğunu düşünmekteyiz. Kaynama sağlanamayan tek olguda birden çok etmenin sonuçları negatif etkilediğini düşünmekteyiz. Çok merkezli, prospektif, randomize ve daha geniş serilerin bu etmenlerin daha iyi anlaşılabilmesine katkıda bulunabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Scaphoid is a carpal bone which is seen the most common fractures and plays an important role on wrist biomechanics. Fracture diagnosis and treatment usually has been late. Due to late or absence of treatment, pseudoarthrosis and vascular necrosis at proximal component commonly seens. Untreatment of pseudoarthrosis results significant complications and wrist morbidity. Success of conventional non-vascularized grafts in pseudoarthrosis treatment with presence of avascular necrosis is quite low. Comparing with conventional methods, vascularized grafting has more successful results and makes this method appropriate treatment choice. In this study; clinical, radiological and functional results of patients which had 1.2 ICSRA (intercompartmantal supraretinaculary artery) based vascularized bone grafting in schaphoid pseudoarthrosis with avascular component was evaluated at GMMA Military Medical Faculity Orthopedics and Trauvmatology Department between 2012 - 2015. All operated patients were male (n=14) with a mean age 28 (20-45). Mean follow-up time 19.2 (3-32) months. In 9 patients (64 %) proximal pole fracture and in 5 patients (36 %) middle part fractures was observed. Union rate in all patients was found 93 % (n=13). Mean bone union time was 10.6 weeks. The effect of age, smoking history, fracture location, pseudoarthrosis time, preoperative high DASH and low Modified Mayo Wrist Scores of patients in bone union and bone union time was evaluated and was not found statistically significant. At functional evaluation; comparison of opareted hand with other hand results of post operative wrist joint range of motion, grip, key pinch and finger tip pinch strenghts were compatible with literature and statistically significant. In radiological evaluation, significant reduction was obtained in SL angle and schaphoid height-to-length ratio. which is compatible with some series at literature. VAS pain scores, DASH and Modified Mayo Wrist Scores evaluated preoperatively and postoperatively and significant improvement was observed. When we evaluated our results, performing 1,2 ICSRA based vascularized bone grafting in treatment of schaphoid pesudoarthrosis with avascular component provides high bone union rates and improvement on wrist radiological and functional results. AS explained in our surgical techniques; the usage of 1.9 mm anchor in 1.2 ICSRA (intercompartmantal supraretinaculary artery) based vascularized bone grafting while fixing on pseudoarthrosis line, was not mentioned in literature before. We think that this tecnique is quite practical in fixing the graft on pseudoarthrosis line and preventing complications caused by greft. We think that multiple factors have negatively affected the results in only feature which bone union couldn't provided. For better understanding these factors, multi-center prospective randomized studies are needed.