Sağlık çalışanı olan ve olmayan kadınlarda, meme kanseri risk faktörleri ve kendi kendine meme muayenesi hakkındaki bilgi düzeyleri
Knowledge levels about the risk factors of breast cancer and self breast examination in women who are health care workers or not
- Tez No: 452286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. OKTAY SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanı olan ve olmayan kadınlarda meme kanseri risk faktörleri ve kendi kendine meme muayenesi (KKMM) hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek, tutum ve davranışlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 178 sağlık çalışanı olmayan ve 199 sağlık çalışanı olan toplam 377 kadın katıldı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, meme kanseri risk faktörleri hakkında bilgileri, KKMM, klinik meme muayenesi (KMM) ve mamografi hakkında bilgileri, davranış ve tutumları 53 sorudan oluşan anket ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki katılımcıların yaş ortalaması 36,8±10 idi. Sağlık çalışanı olmayan kadınların 99 (%55,6)'unun KKMM, 52 (%29,2)'sinin KMM, 121 (%68,0)'inin mamografiyi meme kanseri erken tanısı olarak bildiği saptandı. Sağlık çalışanı olanların 177 (88,6)'sinin KKMM, 119 (%59,8)'unun KMM, 159 (%79,9)'unun mamografiyi meme kanseri erken tanısı olarak bildiği saptandı. KKMM, KMM ve mamografi yapılma oranları sırasıyla %72,9, %43,0 ve %28,1 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the knowledge levels about the risk factors of breast cancer and self breast examination in women who are health care workers or not. Material and Methods: 377 women that are sum of 178 women who are not health care workers and 199 women who are health care workers attended this study. The socio-demographic characteristics, knowledge, attitudes and behavior about breast cancer risk factors, self breast examination (SBE), clinical breast examination (CBE) and mammography of the participants were evaluated via a questionnaire consisted of 53 questions. Results: In study the average age of participants was 36.8±10.0. There was determined that 99 (55.6%) of women who are not health care workers, 52 (29.2%) of them and 121 (68.0%) of them know respectively doing SBE, doing CBE, having mammography as early diagnosis method of breast cancer. There was determined that 177 (88,6%) of women who are health care workers, 119 (59.8%) of them and 159 (79.9%) of them know respectively doing SBE, doing CBE, having mammography as early diagnosis method of breast cancer. SBE, CBE and mammography rates of participants were 72.9%, 43.0% and 28.1%, respectively. Although there was no difference about doing SBE and CBE between women who are health care workers and the others, there was found a difference about having mammography. Conclusion: Although the knowledge about breast cancer risk factors, early diagnosis and BSE of women who are health care workers was more than women's who are not health care workers, both groups were identified as the lack of knowledge. All health workers, primarily primary health care workers, should focus on correcting the deficiencies in this subject and improving attitudes an behaviors about breast health of women is also important for early diagnosis of expecially breast cancer and the other disease of breast