İşaret dilinin tiyatro sanatında kullanılması ve bir uygulama örneği: III. Richard
The usage of sign language in theatre and an applied example: Richard III
- Tez No: 955267
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rejisörlük Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, tiyatro sanatının işitme engelli bireyler ile işiten bireyler arasındaki toplumsal engelleri aşma, empati geliştirme ve kapsayıcı bir sanat anlayışıyla sosyal dönüşüme katkı sağlama potansiyelini incelemektedir. Sanatın dönüştürücü gücünden hareketle gerçekleştirilen bu araştırmada, işitme engelli bireylerin tiyatro etkinliklerine katılımının özgüven, aidiyet ve sosyal görünürlük üzerindeki etkileri değerlendirilmiş; eşzamanlı olarak işiten bireylerin engelliliğe yönelik tutumlarındaki değişim gözlemlenmiştir. Tezin birinci bölümünde, işaret dilinin tarihçesi ve kültürel bağlamı literatür taraması yoluyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, işaret dili ile tiyatro sanatının ortak anlatım öğeleri olan jest, mimik ve beden dili incelenmiş; Meyerhold'un biyomekanik yöntemi, Jacques Lecoq tekniği ve pandomim gibi fiziksel tiyatro örnekleriyle işaret dili arasındaki kesişim noktaları tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Shakespeare'in III. Richard oyunundan seçilen bir sahne, hem sözlü hem de işaret diliyle eşzamanlı olarak sahnelenmiş ve ardından seyirci geribildirimleri anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular, tiyatronun yalnızca bireysel bir ifade aracı değil, aynı zamanda sosyal bütünleşme, kültürlerarası anlayış ve engellilik algısının dönüşümü için etkili bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the potential of theatre art to overcome social barriers between hearing-impaired and hearing individuals, foster empathy and contribute to social transformation through an inclusive understanding of art. Depending on the transformative power of art, the research investigates the impact of participation in theatrical activities on the self-confidence, sense of belonging, and social visibility of hearing-impaired individuals, while also examining changes in the attitudes of hearing individuals toward disability. The first chapter of the thesis presents a literature review on the historical development and cultural context of sign language. The second chapter analyzes the shared expressive elements of sign language and theatre, such as gestures, facial expressions, and body language, and discusses the intersection of these elements through examples from physical theatre, including Meyerhold's biomechanics, Jacques Lecoq's technique, and pantomime. İn the third chapter, the applied example is analysed; selected scene from Shakespeare's Richard III was performed simultaneously in spoken and sign language, followed by an audience survey to gather feedback. The findings demonstrate that theatre is not only a medium for personal expression but also an effective tool for social inclusion, intercultural understanding, and the transformation of societal perceptions of disability. Moreover, the study reveals a significant increase in empathy and awareness among hearing individuals and highlights the empowering effect of theatrical engagement on hearing-impaired participants.