Hiperbarik oksijen tedavisi alan hastalarda erektil fonksiyondaki iyileşme; prospektif, çift kontrollü, çift kör çalışma
Improvement of erectile function in patients receiving hyperbaric oxygen treatment; prospective, double controlled, double blind study
- Tez No: 665953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇELİK, PROF. DR. TANSU DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Erektil Disfonksiyon (ED) tüm dünyada yaşla birlikte sıklığı artan hem kişinin kendisinin hem de partnerinin hayatını olumsuz etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Erektil disfonksiyonun ilk basamak tedavisi en az invaziv olan tedavileri içermekte olup günümüzde bu grupta oral fosfodiesteraz-5 inhibitörleri (PDE5I), topikal ya da intraüretral alprostadil uygulaması, vakum cihazları ve özellikle vaskülojenik ED hastalarında düşük yoğunluklu şok dalgası tedavisi kullanılmaktadır. Birinci basamak tedavinin ana unsuru hiç şüphesiz PDE5I'leridir. Günümüzde hiperbarik oksijen tedavisinin (HBO) erektil fonksiyonlar üzerindeki etkisi merak uyandırmaktadır. Bu çalışmamızda primer amacımız HBO tedavisinin erektil fonksiyonlar üzerine olan etkisini araştırmak ve bu etkiyi standart tedavi olan PDE5I tedavisi ile karşılaştırarak etki gücünü değerlendirmektir. Özellikle komorbiditeleri nedeniyle PDE5I kullanamayan ileri yaş hastalarda HBO'nun 1. basamak tedavide güvenli bir alternatif olup olamayacağı değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif, randomize olmayan kontrollü çift kör çalışma olarak planlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra, diabetik ayak, femur başı aseptik nekrozu, ani işitme kaybı gibi nedenler ile HBO tedavisi için Sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp polikliniğine yönlendirilen ve ED yakınması mevcut olan yaşları 40-75 arasında değişen 71 hasta hiperbarik tıp hekimi kör olacak şekilde çalışmamıza dahil edildi. Hiperbarik tıp hekimi tarafından endikasyon dahilinde, üroloji hekimleri kör olacak şekilde 71 hastanın bir kısmına HBO verilirken, bir kısmı tedavisiz takip edildi. Üroloji hekimlerinin kör olması nedeniyle dahil edilmiş olan 71 hastanın HBO tedavi durumuna göre gruplandırması çalışma sonunda gerçekleştirildi. Buna göre çalışmaya dahil edilen hastalardan hiperbarik tıp hekimi tarafından endikasyon dahilinde HBO tedavisi verilen 40 hasta çalışma sonunda Grup 1'de, çalışma süresince tedavi almadan aynı hekim tarafından takip edilen 31 hasta ise yine çalışma sonunda kontrol grubu olacak şekilde Grup 2'de değerlendirildi. Hastalara ilk başvuru anında ve birinci ay sonunda İİEF-5 skorlama formu doldurtularak erektil fonksiyonları değerlendirildi. Birinci ay sonunda yeniden değerlendirilen IIEF-5 skorunda artış saptanan hastalara 1 ay sonra, 2.ay, 3.ay, 6.ay ve 12.ay sonunda İİEF-5 formu yeniden doldurtularak HBO'nun düşünülen etkisinin süresi değerlendirildi. Çalışma boyunca eş zamanlı olarak üroloji polikliniğine ED nedeniyle başvuran ve organik nedenli ED düşünülerek farklı üroloji uzmanları tarafından kör olacak şekilde tadalafil 5 mg oral medikal tedavisi başlanan yaşları 37-80 arasında değişen 31 hasta altın standart tedavi kolu olması nedeniyle Grup 3 olarak çalışmaya dahil edildi. Grup 3'te bulunan hastalara da başvuru anında ve tedavi bitiminde İİEF-5 sorgulama formu doldurtularak erektil fonksiyonları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Erectile Dysfunction is an important health problem that negatively affects the quality of life of both the person himself and his partner, which frequency increases with age all over the world. The first-line treatment of erectile dysfunction includes the least invasive treatments, and today oral phosphodiesterase-5 inhibitors, topical or intraurethral alprostadil application, vacuum devices and especially in vasculogenic ED patients low-intensity shock wave therapy are used. Phosphodiesterase-5 inhibitors are undoubtedly the main element of first line treatment. Today, the effect of hyperbaric oxygen therapy on erectile functions is intriguing. In this study, our primary aim is to investigate the effect of HBO treatment on erectile functions and to evaluate this effect by comparing it with the standard therapy, phosphodiesterase-5 inhibitor therapy. Especially in elderly patients who cannot use phosphodiesterase-5 inhibitors due to its comorbidities, it was evaluated whether hyperbaric oxygen therapy could be a safe alternative in first line therapy. Material and Method: Our study was planned as a prospective, nonrandomized double-blind study. After the approval of the ethics committee, 71 patients with ED complaints between the ages of 40-75 who were referred to the hyperbaric medicine outpatient clinic for hyperbaric oxygen treatment for reasons such as diabetic foot, aseptic necrosis of the femoral head, sudden hearing loss were included to study. Hyperbaric medical doctor did not know which patient had erectile dysfunction. Hyperbaric physician gave hyperbaric oxygen therapy to some of 71 patients within the indication, and followed up some without treatment. Urologists did not know which patient was receiving hyperbaric oxygen therapy. Therefore, the grouping of 71 patients according to HBO treatment status was carried out at the end of the study. Forty patients who received hyperbaric oxygen therapy were classified as Group 1, and 31 patients who were followed up without treatment as Group 2. Erectile functions were evaluated by completing the IIEF-5 scoring form at the first application and at the end of the first month. Patients who had an increase in IIEF-5 score at the end of the first month had the IIEF-5 form filled in 1 month later, at the end of the 2nd, 3rd, 6th and 12th months for evaluate the duration of effect. Throughout the study, 31 patients, aged 37-80, who simultaneously applied to the urology outpatient clinic for organic cause ED and were started on tadalafil 5 mg oral medical treatment by different urologists were included in the study as group 3. Erectile functions were evaluated by filling the IIEF-5 questionnaire form at the time of application and at the end of the treatment in the patients in group 3.