Transtı̇bı̇al ve anatomı̇k teknı̇kle artroskopı̇k ön çapraz bağ rekonstrüksı̇yonu sonrası klı̇nı̇k ve radyolojı̇k sonuçlarımızın karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological results of the transtibial technique and anatomical technique in anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 452294
- Danışmanlar: DOÇ. DOĞAN BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu cerrahisinde femoral tünel hazırlama sırasında hangi tekniğin daha ideal olduğu tartışılmaya devam edilmektedir. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda aynı cerrah tarafından hamstring otogrefti kullanarak 2011 Nisan - 2013 Ocak tarihleri arasında transtibial (TT) teknikle ve Ocak 2013 - Nisan 2014 tarihleri arasında anteromedial (AM) teknikle artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu uyguladığımız hastalar retrospektif olarak karşılaştırıldı. Tüm hastalar kontrol sırasındaki radyografileri, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. aydaki Lysholm diz skorlaması, Tegner aktivite skorlaması, Cincinati skalası, diz eklem hareket açıklığı, stabilite testleri, uyluk atrofisi ve kişisel memnuniyetlerine göre değerlendirildi. Femoral tünelin koronal planda femur eklem yüzüne paralel çizilen hat arasındaki açılar direkt radyografide ölçülerek değerlendirildi. Sonuçta Lysholm Skalası ve Modifiye Cincinati Skorlaması göre AM grup TT gruba göre nispeten daha yüksek bulundu. İki grup arasındaki bu farklılık klinik olarak anlamlı görülse de, istatistiksel olarak anlamlı görülmedi (p>0.05). AM teknikle ÖÇB rekonstrüksiyonu cerrahisi gerçekleştirildiğinde koronal planda femoral tünel daha yatay oluşmaktayken, TT teknikte daha dik bir femoral tünel oluşmaktadır. AM portal kullanıldığında, anatomik ÖÇB ayak izi serbestçe drilize edilerek ÖÇB anatomisine uygun şekilde femoral tünel oluşturulabilmektedir. Literatürde serbest drillemenin avantajı artmış rotasyonel stabilite olarak belirtilmektedir. İki tekniğin erken dönem sonuçlarını karşılaştırdığımız çalışmamızda radyolojik olarak farklılık mevcutken, bu farklılık klinik skorlamalara yansımamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is controversy about which tunnel is ideal for the femoral tunnel in the arthroscopic anterior cruciate ligament surgery. In this study, we retrospectively compared radiological and clinical results of the patients who undergo arthroscopic ACL reconstruction from April 2011 to January 2013 with TT (transtibial) technique and from January 2013 to April 2014 with AM (anteromedial) technique by same surgeon in Gulhane Military Medicine Academy Department of Orthopedic Surgery. All the patients were evaluated with Lysholm knee score Tegner activity score, Cincinati score, knee ROM, knee stability tests, tight atrophy measurement and individual satisfaction analysis in the periods of pre- operative and postoperatively 6th months. Angle between femur anatomic axis and the parallel line from femoral tunnel to knee joint was measured with direct radiographies Analyzing the results of the study we concluded that postoperatively 6th months values of the AM group was a bit higher than TT group but there was no statistical difference in the Lysholm Knee Score, Tegner Activity Score, Modified Cincinati Scores between the two groups (p>0.05). Femoral tunnels were more horizontal in the AM group but more perpendicular in the TT group in the coronal plane. Tunnels could be constructed more convenient to femoral anatomy in the AM group by free drilling femoral foot of Anterior Cruciate ligament. It is stated in the literature that the advantage of free drilling was increased the rotational stability. When compared early results of two techniques, a difference was detected in the radiologic analysis of two different techniques but this has not affected the clinic scores. Clinical scores of AM group was a bit higher than the TT group but there was no statistical difference detected between the groups.