Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların ebeveynlerinde zihin kuramı bozuklukları ve semptom şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between theory of mind deficits in parents of children with autism spectrum disorder and the severity of the disorder
- Tez No: 452301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanlarında yetersiz ve uygunsuz gelişim ile seyir gösteren süreğen nörogelişimsel bozukluk kümesidir. Tez çalışmamızın amacı OSB tanısı alan çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinde zihin teorisi becerilerinin hastalığın şiddetiyle ilişkisini incelemeyi amaçlıyoruz. Örneklem grubuna DSM-IV-TR'e göre OSB tanısı konulan 60 ardışık çocuk ve bu çocukların anne-babaları dahil edilmiştir. OSB'ın şiddetini derecelendirmek amacıyla Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmıştır. ÇODÖ sonuçlarına göre Ağır OSB ve Hafif-Orta OSB olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Anne-babalarının Zihin Kuramı becerilerini değerlendirmek için Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği (DEZTÖ) uygulanmıştır. Çalışmamızda Ağır OSB'li çocukların anneleri metafor kavrama becerinde daha düşük performans gösterdikleri ve hafif-orta OSB'li gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ancak toplam ve diğer Zihin Kuramı becerileri puanlarında gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu nedenle özellikle Metafor kavrama becerisi ile ilgili daha yüksek olgu sayılı çalışmalar yapılması anlamlı sonuçlar ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is chronic neurodevelopmental disorder in childhood which is characterized with behavioral abnormalities and impairments in language and social abilities. The aim of this study is to investigate theory of mind deficits in parents of children with Autism Spectrum Disorder and the relationship between these deficits and the severity of ASD. The study sample consisted of 60 children diagnosed with ASD according to DSM-IV-TR and their biological parents. In order to categorize the symptom variability and severity of ASD, The Childhood Autism Rating Scale was used. Dokuz Eylül Theory of Mind Index (DEToMI) was used to determine theory of mind deficits in parents. Mothers of severe ASD shown lower performance in understanding metaphorical expressions. however these findings should be supported with further studies with larger sample size.