Karbonmonoksit zehirlenmesi geçiren hastalarda serum interlökin-6, interlökin-10 ve CRP seviyelerinin zehirlenme şiddeti ile ilişkisi
The relationship between intoxication severity and blood interleukin 6, interleukin 10 and CRP levels in carbon monoxide intoxicated patients
- Tez No: 452299
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNALP UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Karbonmonoksit Zehirlenmesi Geçiren Hastalarda Serum İntelökin-6, İnterlökin-10 Ve CRP Seviyelerinin Zehirlenme Şiddeti İle İlişkisi Karbonmonoksit (CO), ülkemizde ve dünyada zehirlenmelere bağlı ölümlerin en önemli sebepleri arasında bulunmaktadır. CO zehirlenmesi geçiren kişilerin zehirlenme şiddetini belirlemek için kullanılan bir biyokimyasal belirteç bulunmayıp, hastanın klinik durumuna göre değerlendirme yapılmaktadır. Bu çalışmada, yüksek duyarlı C reaktif protein (hs-CRP), interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-10 (IL-10) seviyelerinin CO zehirlenmesi şiddetini belirlemede rolü olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışma prospektif bir klinik çalışmadır. Çalışmaya CO zehirlenmesi geçiren ve GATA Acil Tıp AD'ye başvuran 40 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. CO zehirlenmesi geçiren hasta grubunda hastaneye başvuru sırasında (0. saat) ve tedavi sonrasında (6. saat) kan örneği alınmıştır. Sağlıklı gönüllülerden kan örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinden serum ayrılarak ölçüm yapılana kadar -80°C'de saklanmıştır. Daha sonra bu örneklerde ELISA yöntemi ile IL-6 ve IL-10, türbidimetrik yöntem ile hs-CRP düzeyleri çalışılmıştır. Hasta grubunda 0.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Intoxication Severity and Blood Interleukin 6, Interleukin 10 and CRP Levels in Carbon monoxide Intoxicated Patients Carbon monoxide (CO) is one of the most common causes of death due to intoxications both in our country and worldwide. There are no biochemical markers to address the severity of intoxication, so the evaluation of the patient is carried out by clinical examination and vital parameters. Herein, high sensitive C reactive protein (CRP), interleukin-6 (IL-6) and interleukin-10 (IL-10)) are tested in order to define the possible role of determining intoxication severity. This study is a prospective clinical trial. Forty CO-intoxicated patients who referred to GATA Emergency Service and 40 healthy volunteers are included into the study. Blood samples are taken from the patient group at the time of first medical examination (0-hour) and after treatment (6-hours). Blood samples of healthy volunteers are also gathered. The serum was separated and stored at -80oC untill the time of evaluation. IL-6 and IL-10 are studied by ELISA method while hs-CRP is quantified by turbidimetric analysis.