Periodontal hastalıkta gingival oluk sıvısında ve tükürükte interlökin 34 varlığı ve periodontal doku yıkım mediyatörleriyle ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation the presence of interleukin 34 and relationship between periodontal tissue destructive mediatörs in gingival crevicular fluid and saliva in periodontal disease
- Tez No: 452319
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE IŞIL SAYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; periodontitisli ve periodontal açıdan sağlıklı bireylerden elde edilen dişeti oluğu sıvısı(DOS) ve tükürük örneklerinde tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), RANKL, makrofaj koloni stimüle edici faktör (MCSF) ve interlökin 34 (IL-34) seviyelerinin saptanması, ayrıca bu moleküllerin birbirleri ile ve periodontal hastalığın klinik parametreleri ile olası ilişkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, IL- 34 ve MCSF'nin klinik olarak periodontal hastalıkta DOS ve tükürükte varlığının incelendiği ilk çalışmadır. Çalışmaya 61 birey dâhil edildi. Klinik periodontal muayenede plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve sondlamada kanama indeksi (BOP), klinik ataşman seviyesi (KAS) ve sondlama cep derinliği (SCD) ölçümleri yapıldı. Çalışmaya dâhil edilen tüm bireylerden DOS ve tükürük örnekleri toplandı. TNF-α, RANKL, MCSF ve IL-34 ELİSA yöntemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determinate the levels of tumor necrosis factör alpha (TNF-α), RANKL, macrophage colony stimulating factör (MCSF) and interleukin 34 (IL-34) in gingival crevicular fluid (GCF) and saliva of subjects with periodontitis and healthy periodontal tissues. Also the association of these molecules with each other and clinical parameters was evaluated. This is the first study evaluating IL-34 and MCSF in gingival crevicular fluid and saliva of subjects with periodontal disease. The subject population was consisted of 61 volunteers. Plaque index (PI), gingival index (GI) , clinical attachment level (CAL) and probing depth (PD) were performed in clinical examination. GCF and saliva samples were obtained from all individuals and investigated to detect TNF-α, RANKL, MCSF and IL-34 using ELISA.