Ofis beyazlatma sistemi uygulanmış dişlere farklı konsantrasyonlarda antioksidan ajan sodyum askorbat uygulanmasının giomer rezinin mineye bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Evaluation of bond strength of giomer resin to bleached enamel with office bleaching following the application of different concentration of sodium ascorbate solutions
- Tez No: 452320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TOKSOY TOPÇU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İn -vitro olarak yapılan bu çalışmanın amacı, %35 lik hidrojen peroksit (HP) beyazlatma ajanının ofis ortamında uygulanmış mine yüzeyine giomer rezinin bağlanma dayanımında, beyazlatma sonrası dişlere farklı konsantrasyonlarda antioksidan ajan sodyum askorbatın uygulanmasının etkisini değerlendirmektir. Çalışmada 40 adet çürüksüz kesici diş kullanıldı. Dişler sement – mine birleşme yerinden kesildi ve pulpa boşlukları kompozit rezin ile dolduruldu. Diş kronları labiyal yüzeyleri yukarı bakacak şekilde akrilik bloklar içine gömüldü ve mine dokusu üzerinde,düz bir yüzey elde edildi. Dişler rastgele 4 gruba ayrıldı (n=10) : Grup I: Negatif Kontrol, Grup II: %40 SA, Grup III: %20 SA and Grup IV: %10 SA. Dişlere %35 lik HP içeren bir ofis beyazlatma ajanı ile 30 dak. beyazlatma işlemi uygulandı. Ardından beyazlatma uygulanan gruplara % 40 ,%20 ve %10 luk antioksidan ajan sodyum askorbat 10 dakika süre ile uygulandı. Bu uygulamanın ardından mine yüzeylerine total-etch adeziv sistem ile giomer rezin bloklar yapıldı. Örneklerin kırılma dirençleri instron cihazı ile yapılan ölçümlerde izlenmiştir. İstatistiksel analizler Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile yapıldı. Sonuçlar bize beyazlatma uygulanmayan kontrol grubunun ortalama bağ gücünün 27.9 MPa olduğu gösterdi. %40 lık Grup 2 de 21.6 MPa , %20 lık Grup 3 de 14.3 MPa , en az bağlanma değerine sahip %10 luk Grup 4 ise 12.1 MPa değerleri elde edildi. Sonuç olarak, beyazlatma sonrası farklı konsantrasyonlarda sodyum askorbatın 10 dakika uygulamasının diş minesi bağlanma direncini arttırdığı ancak gerçek bağlanma direncinin elde edilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to evaluate the effect of applying antioxidant agents sodium ascorbate at different concentrations after tooth whitening with hydrogen peroxide whitening agent is applied in an office environment in the bond strength of enamel surface resin giomer. Forty extracted non-carious incisors human teeth was used. Teeth was cut from cementum enamel junction and the pulp cavity was filled with composite resin. Dental crowns while their labial surfaces upward , were embedded in acrylic blocks and a flat surface on the enamel was obtained .The specimens were divided into four groups (n=10): Group I: Negative Control, Group II: 40% SA, Group III: 20% SA and Group IV: 10% SA. Teeth whitening process was applied for 30 minutes with an office bleaching agent containing 35% HP to all groups except for Group I. Then 40%, 20% and 10% antioxidant agents sodium ascorbate was applied to ten minutes for the group treated with whitening. Following this application, giomer resin blocks were made with total-etch adhesive systems to enamel surface. The specimens were stressed in a universal instron testing machine. Statistical analysis was carried out by Kruskall–Wallis and Mann–Whitney U-tests. Results have shown that mean bond strength of negative control Grup I is 27.9 MPa. Other results we have achieved ,40% of Grup II 21.6 MPa value, 20% of Group III 14.3 MPa value and 10% Group IV minimum shear bond strength with value 12.1 MPa. As a result; after teeth bleaching, application of different concentrations of sodium ascorbate for 10 minutes to enamel increase the bond strength but it was observed that not achieved the actual bond strength.