Sinüs lift uygulaması yapılmış diyabetik tavşanlarda hiperbarik oksijen tedavisinin yeni kemik oluşumu üzerine etkisi
Effect of hyperbaric oxygen therapy on new bone formation in diabetic rabbits who has been made sinus lift procedure
- Tez No: 452322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYBERK ALTUĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Diyabet gibi sistemik rahatsızlıklar, sinüs lift operasyonu gibi preprotetik cerrahi işlemlerin başarısını, olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Diyabet kalsiyum, fosfat ve kemik metabolizmalarında değişime neden olarak osteogenezisi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkiyi telafi etmek için hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) kullanılabilir. HBOT yumuşak doku yara iyileşmesini ve osteogenesisi artırır. Çalışmamızda sakrifikasyon sürelerine göre dört alt gruba ayrılan 27 Yeni Zellanda Beyazı tavşan kullanıldı. 27 tavşanda deneysel diyabet modeli geliştirildi ve sinüs lift operasyonu yapıldı. Deney grubundaki 14 tavşana HBO tedavisi uygulandı. Denekler, 4 ve 8 hafta sonra sakrifiye edildi. Histopatolojik değerlendirmede histomorfometri ve immünohistokimyasal yöntemler kullanıldı. HBO-1 grubunda yeni kemik alanı K-1 grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazladır (p=0.002). HBO-1 grubunda K-1 grubuna göre yeni kemik yoğunluğundaki artış istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0.374). HBO-1 grubunda K-1 grubuna göre yeni damar sayısındaki artış istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0.007). HBO-1 grubunda K-1 grubuna göre anti kollajen I ile boyanan alanın yoğunluğu ve şiddeti istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.001). HBO-1 grubunda K-1 grubuna göre anti BMP-2 ile boyanan alanın yoğunluğu ve şiddeti istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0.000). HBO-2 grubunda K-2 grubuna göre yeni kemik alanı istatistiksel olarak anlamlı derecede fazladır (p=0.001). HBO-2 grubunda K-2 grubuna göre yeni kemik yoğunluğunda artış istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.001). HBO-2 grubunda K-2 grubuna göre yeni damar sayısı istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla bulunamamıştır (p=0.000). HBO-2 grubundaki ortalama damar sayısı ile K-1 grubu karşılaştırıldığında ortalama damar sayısı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.001). HBO-2 grubunda K-2 grubuna göre anti kollajen I ile boyanan alan yoğunluğu ve şiddeti istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.001). HBO-2 grubunda K-2 grubuna göre anti BMP-2 ile boyanan alanın ortalama yoğunluğu ve şiddeti istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.001). Sonuç olarak, HBO tedavisi uzun ve kısa dönemde yeni kemik oluşumunu ve yoğunluğunu, kollajen tip I ve BMP-2 seviyesini ve uzun dönemde VEGF seviyesini arttırmaktadır. Bu sayede diyabetin yeni kemik oluşumu üzerindeki olumsuz etkisi HBO ile telafi edilebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Systemic diseases such as diabetes can effect negatively the success of preprosthetic surgical procedures such as sinus lift operations. The osteogenesis as diabetes causes changes in calcium phosphate and bone metabolism is affected negatively. Hyperbaric oxygen therapy to compensate for these negative effects (HBOT) is available. HBOT enhances the soft tissue wound healing and osteogenesis. In our study, 27 New Zealand White rabbits which according to scarification time dividing into four subgroups were used. HBO therapy was applied to 14 rabbits in the experimental group. Subjects were sacrificed after 4 and 8 weeks. Histomorphometry and immunohistochemistry were used in histopathological evaluation. New bone area in HBO-1 group compared to the K-1 group is more statistically significant (p=0.002). The increase in new bone density in the HBO-1 group compared to the K-1 group was not statistically significant (p=0.374). Increase in the number of new vessels in HBO-1 group compared to the K-1 group was not statistically significant (p=0.007). The field intensity and the severity of staining with anti collagen I in the HBO-1 group compared to the K-1 group was statistically significant (p=0.001). The intensity and severity of field stained with anti BMP-2 in HBO-1 group compared to the in the K-1 group was not statistically significant (p=0.000). New bone area in HBO-2 group compared to the K-2 group were found to be statistically significant (p=0.001). The number of new vessels in HBO-2 group compared to the K2 group than was found statistically significant (p=0.000). The average number of vessels in the HBO-2 group compared with the K-1 group was statistically significant (p=0.001). The field intensity and severity of staining with anti collagen I in HBO2 group compared with the K2 group were statistically significant (p=0.001). The average density and the severity of the area stained with anti BMP-2 in HBO-2 group compared to the K2 group was statistically significant (p=0.001). Consequently, HBO therapy in the long and short term increases new bone formation, intensity the level of collagen type I, BMP-2 and the VEGF level, in the long term. In this way, the negative impact of diabetes on new bone formation can be recovered with HBO is considered.