Periodontal Hastalıklarda Dental Plak ve Tükürükte Prevotella Copri'nin Varlığının ve Periodontal Patojen Mikroorganizmalar İle İlişkisinin İncelenmesi
Analysis of the correlation between periodontal pathogens and the presence of Prevotella Copri in dental plaque and saliva at periodontal diseases
  1. Tez No: 452326
  2. Yazar: ÖZLEM ŞEBNEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE IŞIL SAYGUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Periodontal hastalığa neden olan etiyolojik ajanların ortaya konulmasına yönelik mikrobiyolojik çalışmalar periodontal patogenezde önemli bir yer tutmaktadır. Periodontitisle patogenez açısından benzer özellikler gösteren kronik enflamatuvar bir hastalık olan romatoit artritte intestinal bölgede kolonize P.copri'nin hastalığın başlaması ile ilişkili olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada amacımız tükürük ve subgingival plakta daha önce hiç değerlendirilmemiş olan P.copri'nin varlığının ve diğer önemli periodontal patojenlerden olan P.gingivalis, P.intermedia, P.nigrescens, EBV ile ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmaya 32 periodontitisli ve 21 periodontal açıdan sağlıklı toplam 53 birey dahil edildi. Tüm bireylerde PI, GI, BOP, SCD ve KAS'ı içeren klinik parametreler değerlendirildi. Mikrobiyolojik analizlerde RT-PCR yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Microbiological studies on etiologic agents inducing periodontal disease have taken a significant place in periodontal pathogenesis. It is reported that P.copri colonized at intestinal region could be the possible factor that cause rheumatoid arthritis, which is a chronic inflammatory disease having the similar properties with periodontitis in terms of pathogenesis. In this study, our aim is to assess the presence of P.copri, not evaluated before in saliva and subgingival plaque, and the correlation with other pathogens including P.gingivalis, P.intermedia, P.nigrescens, EBV. The study included a total of 53 individuals, of which 32 patients have periodontitis and 21 are periodontal healthy subjects. Clinically periodontal parameters including PI, GI, BOP, PPD and CAL were detected in all participants. RT-PCR method was used for microbiological analysis.