Tedavisiz sarkoidozda serum protein elektroforezinin tanısal etkinliğinin değerlendirilmesi
Diagnostic evaluation of serum protein electrophoresis in untreated sarcoidosis
  1. Tez No: 452330
  2. Yazar: UFUK TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biz bu çalışmada serum protein elektroforezi parametrelerinin sarkoidozlu olguların tüberkülozla ayırıcı tanısındaki yerini, klinik ve radyolojik parametrelerle arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Otuz bir sarkoidozlu, 39 tüberkülozlu ve 30 sağlıklı gönüllü olgunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Sarkoidozlu olguların YÇBT'deki radyolojik yaygınlıkları skorlandı. Sarkoidozlu hastalarda sağlıklı gönüllülere göre %-alb (%55,3±5,8'e karşılık %68,5±3,4) ve alb/glob oranı (1,28±0,35'e karşılık 2,21±0,29) anlamlı derecede düşüktü. Diğer tüm serum protein elektroforezi parametreleri anlamlı derecede yüksekti. Sarkoidozlu olgularda tüberkülozlu olgulara göre serum protein elektroforezi parametrelerinden m-alb (4,48±0,44'e karşılık 3,96±0,48gr/dl;), m-beta (1,08±0,25'e karşılık 0,75±0,16gr/dl), %-beta (%13,1±2,1'e karşılık %10,3±1,4), t-prot (8,15±0,87'ye karşılık 7,16±0,71gr/dl), m-glob (3,67±0,71'e karşılık 3,21±0,89 gr/dl) anlamlı farklılık gösterdi. Serum kalsiyum düzeyleri ile m-alfa2 (r=0,406), m-beta (r=0,477), %-beta (r=0,361), m-gamma (r=0,368), t-prot (r=0.513), m-glob (r=0,5) ile pozitif; %-alb (r=-0,377) ve alb/glob (r=-0,422) ile negatif korelasyon gösterdi. ESH, m-alb (r=-0,436), m-alfa1 (r=0,532), %-alfa1 (r=0,649), m-alfa2 (r=0,45) ve %-alfa2 (r=0,618) ile korelasyon gösterdi. Radyolojik evre, m-beta (r=-0,416) ve t-prot (r=-0,349) ile negatif, YÇBT'deki TAS, m-gamma ile pozitif korelasyon (r= 0,349) gösterdi. %-beta, FVC ile pozitif (r=0,034); m-alb ise DLCO/VA ile negatif korelasyon (r=-0,491) gösterdi. Sonuç olarak yüksek m-glob, m-gamma düzeyleri ile düşük alb/glob oranı sarkoidozlu olgularda daha ağır bir klinik tabloyu yansıtabilir. Serum protein elektroforezi parametrelerinin sarkoidozda prognostik veya tedaviye yanıt kriteri olarak kullanılabilme potansiyelinin olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We have aimed to investigate the value of protein electrophoresis parameters in differential diagnosis of between tuberculosis and sarcoidosis, and those of relation with clinical and radiological parameters in sarcoidosis. Data of 31 patients with sarcoidosis, 39 patients with tuberculosis and 30 healthy volunteers were evaluated retrospectively. Radiologic extent of sarcoidosis in HRCT scans was scored. In patients with sarcoidosis, alb/glob ratio (1,28±0,35 vs 2,21±0,29) and %-alb (%55,3±5,8 vs. %68,5±3,4) were significantly low with respect to healthy controls. Other parameters were significantly high. Albumin (4,48±0,44 vs. 3,96±0,48gr/dl;), beta globulin (1,08±0,25 vs. 0,75±0,16gr/dl), %-beta globulin (%13,1±2,1 vs. %10,3±1,4), total protein (8,15±0,87 vs 7,16±0,71gr/dl), globulin (3,67±0,71 vs 3,21±0,89 gr/dl), were significantly differed in patients with sarcoidosis respected to those with tuberculosis. Serum calcium levels correlated positively with alfa2-globulin (r=0,406), beta-globulin (r=0,477), % beta-globulin (r=0,361), gamma-globulin (r=0,368) total protein (r=0.513), globulin (r=0,5); and negatively with %albumin (r=-0,377) and alb/glob (r=-0,422). ESR correlated with albumin (r=-0,436), alfa1-globulin (r=0,532), %alfa1-globulin (r=0,649), alfa2-globulin (r=0,45) and %alfa2-globulin (r=0,618). Negative correlations were detected between radiologic stage with beta-globulin (r=-0,416) and total protein (r=-0,349). Total lung score in HRCT scans correlated with gamma-globulin (r= 0,349). %beta-globulin correlated with FVC (r=0.334) and albumin correlated with DLCO/VA (r=-0.491). In conclusion, higher total globulin and gamma-globulin levels and lower alb/glob ratio might reflect a severe clinical picture in sarcoidosis. We suggest that parameters of serum protein electrophoresis have a potential use as a prognostic or treatment-response criteria.