Fizyolojik menstrüel siklusta gözlenen estradiol ve progesteron dalgalanmalarının ventriküler ekstrasistol sıklığı ve ventriküler repolarizasyon parametreleri üzerine etkileri
The effects of estradiol and progesteron fluctuations on ventricular premature beats and repolarization parameters in physiological menstrual CYCLE
  1. Tez No: 452340
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YİĞİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kadın ve erkek cinsiyeti arasında seks hormonlarındaki farklılıklar nedeniyle oluşan kardiyak elektrofizyolojik değişiklikler birçok çalışmada gösterilmiştir. Biz bu çalışmada menstrüel siklus esnasında gerçekleşen fizyolojik estradiol ve progesteron değişikliklerinin, ventriküler erken atım sıklığı ve kardiyak repolarizasyon parametreleri üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya ventriküler erken atım tanısıyla takip edilen, reprodüktif çağdaki hastalar vaka grubu ve reprodüktif çağdaki sağlıklı kadınlar kontrol grubu olarak dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalarda menstrüasyon döneminde 12 derivasyonlu EKG çekildi ve rutin biyokimyasal tetkikler ve hormonal değerlendirme için kan örnekleri alındı. Aynı gün vaka grubundaki hastalara ritm holter cihazı takıldı. Tüm olgularda tahmini ovülasyon esnasında da (menstrüasyondan 12-14 gün önce) aynı şekilde EKG ve kan örnekleri alındı ve vaka grubuna tekrar 24 saatlik ritm holter cihazı takıldı. Elde edilen tüm veriler SPSS 15 yazılım programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Vaka grubu, VPA'sı olan 20 hasta ve kontrol grubu ise sağlıklı 18 kadın gönüllüden oluşmaktadır. Vaka ve kontrol grupları arasında yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, sigara içme durumları açısından anlamlı fark yoktur. Menstrüasyon döneminde hastaların VPA sayısı 210 atım/gün (çeyreklerarası açıklık 1144) iken ovülasyon esnasında 86 atım/gün'e gerilemektedir (çeyreklerarası açıklık 251).
Özet (Çeviri)
The effects of gender difference on cardiac electrophysiology have been well studied. In this study, we aimed to evaluate the effects of estradiol and progesteron changes occuring in physiological menstrual cycle on ventricular premature beats and cardiac repolarization parameters. Women of reproductive age with ventricular premature beats (VPB) were included into the study group and healthy women were recruited as control group. During the menstruation, a 12-lead ECG and blood samples were carried out for both groups. At the same day, 24-hours rhythym holter was applied to study group. Similarly, ECG and blood samples were taken in estimated ovulation period (12-14 days before menstruation) by all cases and 24-hour rhythym holter was repeated in the study group. Statistical analysis were performed in SPSS 15 software. The study group is consisted of 20 women patients with VPB and the control group is consisted of 18 healthy women. There were no statistically significant difference between the groups in terms of the age, height, weight, body-mass index and smoking status. While the number of VPB in the menstruation period was 210 beats/day (IQR 1144), it decreased to 86 beats/day (IQR 251) in the ovulation.