Mediolateral epizyotominin cinsel disfonksiyon, pelvik disfonksiyon ve ağrı üzerinde etkisi olup olmadığının araştırılması
To investigate the effects of mediolateral episiotomy to sexual dysfunction, pelvic dysfunction and pain
  1. Tez No: 452339
  2. Yazar: BÜLENT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET GÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mediolateral epizyotominin cinsel disfonksiyon, pelvik disfonksiyon ve ağrı üzerinde etkisi olup olmadığının araştırılması; Bu araştırma vajinal doğum esnasına uygulanan mediolateral epizyotominin uzun vadede cinsel ve pelvik disfonksiyona ve perineal ağrıya neden olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tek merkezli olarak planlanmış prospektif kontrollü bir anket çalışmasıdır. Bu çalışmaya 25-35 yaş grubunda, en az 5 yıl önce tekil doğum yapmış, kontrol grubu için en az 5 yıldır düzenli cinsel beraberliği olan, sağlıklı, herhangi bir kronik hastalık ya da jinekopatolojik problemi olmayan 150 hasta dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Grup 1 hastaları mediolateral epizyotomi ile doğum yapmış hastalar, grup 2'yi sezaryan ile doğum yapmış hastalar oluşturdu. Grup 3 hastalar ise aynı yaş grubunda ve en az 5 yıldır düzenli cinsel beraberliği olan ve hiç doğum yapmamış hastalar oluşturdu. Female Sexual Function Index (FSFI) formları hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak son dört haftalık dönem göz önüne alınarak dolduruldu. FSFI memnuniyet, lubrikasyon, orgazm, uyarılma, cinsel istek ve ağrı başlıkları adı altında gruplandırılıp skorlandı. Ek olarak hastalara fekal ve üriner inkontinans olup olmadığı soruldu. Gruplar FSFI skorlama, üriner inkontinans ve fekal inkontinans varlığı açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel çalışma SPSS (Statistical Package for Social Sciences) IBM 20,0 programı kullanılarak yapıldı. Gruplarda hiçbir hastanın üriner yada fekal inkontinans şikayeti mevcut değildi. FSFI toplam puan açısından da gruplarda hastaların hiçbiri cinsel disfonksyon eşiği olan 36'nın altında değildi. Fakat FSFI toplam puan ve subgrup toplam puan açısından gruplar karşılatırıldığında farklılıklar olduğu görüldü. FSFI toplam puan ortalamaları normal doğum grubunda, kontrol ve sezaryen grubuna göre istatistiksel anlamlılıkta daha düşüktü. Subgruplar açısından bakıldığında kontrol, normal ve sezaryen gruplar karşılaştırıldığında cinsel istek, uyarılma ve orgazm grupları arasında istatistiksel olarak normal doğum açısından anlamlı fark olduğu görüldü. Cinsel istek grubunda fark sadece normal grup ile kontrol grubu arasında iken uyarılma ve orgazm grubunda fark hem normal ile kontrol hem de normal ile sezaryen gruplar arasında kaynaklanmaktadır. Sezaryen ile kontrol grubu arasında toplam ve subgrup ortalamaları açısından fark yoktur. Bizim çalışma sonuçlarımız sağ mediolateral epizyotominin postpartum 5 yıl sonra cinsel disfonksiyona neden olmadığı fakat toplam puan olarak sezaryen ve kontrol grubuna göre düşük olduğu, bu düşüklüğün ise cinsel istek, uyarılma ve orgazm subgruplarından kaynaklandığı görülmektedir. Belki de 5 yada 10 yıl sonra aynı hastalara benzer anketi yeniden yaptığımızda diğer subgruplarda da anlamlılık olabilir yada cinsel disfonksiyon puanlama sınırına anlamlı olarak ilerleyebilir. Biz bu nedenle normal vajinal doğumlarda ihtiyaç halinde sağ mediolateral epizyotomi yerine restriktif epizyotominin uygun olduğu kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
To investigate the effects of mediolateral episiotomy to sexual dysfunction, pelvic dysfunction and pain; This study is made for determine whether mediolateral episiotomy adopted during vaginal birth cause pelvic or sexual dysfunction and perineal pain in the long term . The study is planned as a single center prospective controlled survey study. In this study; 150 patients were included. They were in 25-35 age group, who gave birth singular least 5 years ago, for the control group with regular sexual relationship with at least 5 years, healthy without any chronic disease or gynecopathologic problems. Patients were divided into 3 groups. Group 1 patients gave birth adopted mediolateral episiotomy, group 2 consisted of patients who gave birth by caesarean section. Group 3 patients were at the same age group consisted of with a regular sexual relationship at least 5 and have never given birth. Female Sexual Function Index (FSFI) forms were considering the last four-week period. The survey is made by using face to face interviews. FSFI grouped and scored under title of; satisfaction, lubrication, orgasm, arousal, sexual desire and pain. In addition, patients were asked if they are fecal and urinary incontinence. Groups were compared in FSFI scoring, urinary incontinence and fecal incontinence presence. Statistical analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) IBM 20,0 program. None of the patients complained of urinary or fecal incontinence and none of the patients were under 36 in FSFI total score, which was the threshold line of sexual disfunction. But when the groups compared with FSFI total score and subgroup total score differences were found. FSFI total score in normal labor group averages were statistical significance lower compared to the control group and cesarean. In terms of subgroups, when normal and caesarean groups were compared; statistically significant difference was observed in normal birth in sexual desire, arousal and orgasm groups. While the only difference in sexual desire group was between control group and normal group, the difference in the arousal and orgasm gorups were both in control vs. normal and normal vs. cesarean section.l There were no differences in total and subgroup averages between the control group and caesarean section group. According to our study results; right mediolateral episiotomy does not cause sexual dysfunction postpartum five years later, but as total points MLE is lower than the control group and caesarean section, that impairment is considered to be caused by arousal, sexual desire and orgasm subgroups. Maybe 5 or 10 years later, if we implement again a similar questionnaire to the same patients, significance in other subgroups of the survey may occur or significant sexual dysfunction scoring can proceed to the border. Our opinion, therefore, in case of need we appropriate restrictive episiotomy rather than right mediolateral episiotomy in normal vaginal delivery.