Topolojik uzaylarda sürekliliğin ayrışımı
On decomposition of continvity in topological spaces
  1. Tez No: 45235
  2. Yazar: YUSUF BECEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAZİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Doktora Tezi TOPOLOJİK UZAYLARDA SÜREKLİLİ?İN AYRIŞIMI Yusuf BECEREN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL 1995, Sayfa : 52 Bu çalışmada, P“'-süreklilik ve zayıf P*-süreklilik kavramlarım tanımladık ve sürekliliğin yeni iki ayrışımını elde ettik: (ı) f : (X,t) -> (Y,u) fonksiyonunun sürekli olması için gerek ve yeter şart f nin a-sürekli ve P ”“-sürekli olmasıdır; (u) f : X -» Y fonksiyonunun sürekli olması için gerek ve yeter şart f nin semi sürekli ve zayıf P*- sürekli olmasıdır. Sürekliliğin bu yeni ayrışımları, [21], [37], [38], [39], [12], [40], [15], [13], [36], [6] daki ayrışımlardan farklıdır. Ayrıca D(ot,s)-süreklilik kavramını tanımladık ve a-sürekliğin yeni bir ayrışımım elde ettik: f : X -* Y fonksiyonunun a- sürekli olması için gerek ve yeter şart f nin semi sürekli ve D(a,s)-sürekli olmasıdır. Anahtar Kelimeler : p ”“-süreklilik, zayıf P ”"-süreklilik, D(a,s)-süreklilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis ON DECOMPOSITION OF CONTINUITY IN TOPOLOGICAL SPACES Yusuf BECEREN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof Dr. Şaziye YÜKSEL 1995, Page : 52 In this study, we introduce the notions of P*-continuity and weakly P*- continuity in topological spaces, and obtain two new decompositions of continuity: (1) a function f : (X,t) -» (Y,u) is continuous if and only if it is both a-continuous and (3*- continuous; (ıı) a function f : (X,x) -» (Y,u) is continuous if and only if it is both semi continuous and weakly P*-continuous. New decompositions of continuity is different from decompositions in [21], [37], [38], [39], [12], [40], [15], [13], [36], [6]. Together with the notion of D(a,s)-continuity, we obtain a new decomposition of cc- continuity: a function f : X -> Y is a-continuous if and only if it is both semi continuous and D(a,s)-continuous. Key Words : P*-continuity, weakly P*-continuity, D(a,s)-continuity.