Konya Ovası topraklarında kaymak tabakası oluşumunun önlenmesi üzerine bir araştırma
A research on prevention of soil rusting on the soils of Konya Plain
  1. Tez No: 45234
  2. Yazar: CEVDET ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİM KARAKAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz Doktora Tezi KONYA OVASI TOPRAKLARINDA KAYMAK TABAKASI OLUŞUMUNUN ÖNLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Cevdet ŞEKER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dah Danışman : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1995, Sayfa : 88 Jüri : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. İlhamı ÜNVER Konya ovasında kaymak tabakası problemi bulunan alanlardan alınan toprak örneklerinin bazı özellikleri ile kırılma değerleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Kay mak tabakası açısından en problemli olan toprağın bu bozuk özelliğini düzeltmek için on değişik ıslah maddesi denenmiş, etkili olan beş ıslah maddesi ile 100 günlük inkübasyon denemesi kurulmuştur. Kırılma değerini en fazla düşüren ve agregat stabi- litesini en fazla artıran iki ıslah maddesinin (çimento ve buğday şamam) buğdayın sürgün çıkışı ve toprağın penetrasyon direncine etkileri sera şartlarında incelenmiştir. En etkili bulunan ıslah maddesinin (çimento) oluşturduğu agregatlann donma- çözünmeden nasıl etkilendiği ortaya konmuştur. Ayrıca etkili ıslah maddesinin 30°C sıcaklıkta en fazla agregasyon artışı sağladığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kaymak tabakası, kırılma değeri, agregat stabilitesi, ıslah maddesi, sürgün çıkışı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON PREVENTION OF SOIL CRUSTING ON THE SOILS OF KONYA PLAIN Cevdet ŞEKER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1995, Page : 88 Jury : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. îlhami ÜNVER In this study, from the stand point of soil crusting the most problematic soil in the research area among Konya-Çumra-Karapınar in Konya plain and the relationship between modulus of rupture and some soil properties was determined. Ten different ameliorative materials were added to the most problematic soil for decreasing modulus of rupture. A hundred days icubation study using the five effective ameliorative materi als was set up. This study was carried out under laboratory condition at about field ca pacity. It was found out that cement and wheat straw were the most effective amelio rative materials in reducing modulus of rupture and increasing aggregate stability. The influence of this two materials on wheat plant seedling emergence and penetration re sistance, under greenhouse condition were also studied. Finally the effects of freezing and thawing on the stability of the soil aggregate formed by cement were tested. In ad dition, the effects of the soil temperature on aggregation in the soil sample supplied with cement were tested at field capacity., KEY WORDS : Soil crusting, modulus of rupture, aggregate stability, ameliorative material, seedling emergence. n