Preoperatif cerrahi hastalarında hastalık algısı ve anksiyete düzeyinin saptanması
Preoperatif cerrahi hastalarinda hastalik algisi ve anksiyete düzeyinin saptanmasi
- Tez No: 452360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK MERGEN, UZMAN UMUT GÖK BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada; elektif operasyon planlanan preoperatif dönemdeki hastalarda Kısa Hastalık Algısı Ölçeği kullanılarak hastalık algısının ve STAI-I Durumluk Anksiyete Ölçeği kullanılarak anksiyete düzeylerinin tespit edilmesi, bunların sosyodemografik verilerle ve birbirleriyle olan ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, hastalık algısının preoperatif anksiyete düzeyi ile ilişkisini sosyodemografik veriler ve ölçekler eşliğinde belirlemeyi, hastaların hastalıkları ile ilgili farkındalıklarının ve kaygı düzeylerinin belirlenerek, ameliyat öncesi ve sonrası hastalık sürecinin yönetilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Materyal-Metod: Araştırmaya etik kurul onayı alındıktan sonra İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi cerrahi birimlerinde yatmakta olan elektif ameliyat planlanan 18 yaş üstü, psikiyatrik hastalığı olmayan, gönüllü onam vermiş olan preoperatif hastalardan 195 olgu rastgele seçilerek başlandı. Örneklem büyüklüğü, evren sayısı bilinen örneklem formülüne göre hesaplandı. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel bir araştırma olup gönüllü katılımcılara sosyodemografik veriler, STAI Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Kısa Hastalık Algısı Ölçeği'nden oluşan anket uygulandı. Veriler SPSS 15.0 programı kullanılarak, Kruskal Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Student's t testi ve Pearson korelasyon testleri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 18-85 (48±17,2) idi. STAI-I durumluk anksiyete ölçeği puan ortalaması 36,8±12,63 olarak bulundu. Kadın hastaların preoperatif STAI-I değerleri, erkeklerden yüksek bulundu (p0,05). Geçirilmiş operasyon öyküsü olmayanların anksiyete puanları operasyon öyküsü olanlara göre daha yüksek bulundu ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Hastalık nedenlerine göre hastaların ameliyat öncesi durumluk anksiyete düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı derecede farklıydı (p0,05). KHAÖ toplam puanı eğitim durumuna göre anlamlı fark göstermemekteydi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; It is aimed to determine the level of anxiety using the STAI-I State Anxiety Inventory, sociodemographic data and their relation to each other by using the Brief Illness Perception Questionnare in the patients in the preoperative period planned for elective operation. This study aims to determine the relation of disease perception with preoperative anxiety level in relation to sociodemographic data and scales, to determine the level of anxiety and anxiety about patients' diseases and to contribute to the management of the disease process before and after the operation. Material and Methods: 195 cases were randomly selected from voluntary preoperative patients who were over 18 years old with no psychiatric disease and undergoing elective surgery in İzmir Tepecik Educational and Research Hospital after the approval of the ethics committee. The sample size is calculated according to the sample formula known by the number of universes. This study was a descriptive, cross-sectional study, consisting of sociodemographic data from volunteer participants, STAI State Anxiety Inventory and Brief Illness Perception Questionnaire. Data were analyzed using the SPSS 15.0 program, Kruskal Wallis test, Mann-Whitney U test, Student's t test and Pearson correlation tests. Findings: The mean age of the patients was 18-85 (48 ± 17,2). The mean STAI-I state anxiety inventory score was found as 36.8 ± 12.63. Preoperative STAI-I values of female patients were higher than men (p 0.05). Anxiety scores of those who had no history of previous operation were found to be higher than those of operation history, but this difference was not statistically significant (p> 0.05). Preoperative state anxiety levels of the patients were statistically significantly different (p 0,05). There was no statistically significant difference in the total score of BIPQ according to the education level (p> 0.05).