İskemik inme ve alt tipleri ile serum ürik asit düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between serum uric acid and subtypes level and ischemic stroke
  1. Tez No: 452366
  2. Yazar: NURHAN KAYA TUTAR
  3. Danışmanlar: UZMAN HAYRİYE KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ürik asit, antioksidan olarak bilinen bir moleküldür. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar ürik asit yüksekliğinin inme için bir risk faktörü olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda akut iskemik inme ve alt tipleri ile ürik asit arasındaki ilişkinin incelenmesi, ürik asidin inme için bir risk faktörü olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Prof Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji servislerine ilk 24 saatte başvuran ve iskemik inme tanısı alan 110 hasta dahil edildi. Kontrol grubu, hasta grupla yaş ve cinsiyet açısından uyumlu olacak şekilde 82 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. İnme alt tipleri klinik bulgulara göre Bamford, etyolojiye göre TOAST sınıflaması ile belirlendi. Ürik asit ile klinik ve etyolojik inme alt grupları arasındaki ilişki SPSS 22 istatistiksel programi ile değerlendirildi. Bağımsız risk faktörü incelenmesi açısından Multiple Regresyon Analizi kullanıldı.Bulgular: Hasta grubun %29'unun kan ürik asit düzeyi yüksekti (kadınlarda >5,7mg/dL, erkeklerde >7 mg/dl ). Kontrol grubunda ise %12' sinin kan ürik asit düzeyi yüksekti. Ortalama serum ürik asit düzeyi hasta grupta 5,5 mg/dL iken kontrol grubunda 4,8 mg/dL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Uric acid is a molecule known as antioxidants. However, studies conducted in recent years suggest that increased uric acid levels is an independent risk factor for stroke. The aim of our study was to demonstrate the association between acute ischemic stroke subtypes and uric acid.Methods: The study subject consisted of 110 ischemic stroke patients who admitted in the beginning of the first 24 hours of disease in Bakirkoy Psychiatry and Neurology Research and Training Hospital with age and sexually similar matched 82 healthy controls. Ischemic stroke subtypes were classified according to Bamford and TOAST classification. The relationship between serum uric acid levels with stroke was evaluated by using SPSS 22.Results: The serum UA levels were found to be significantly elevated in stroke patients with 29% of the patients versus 12% of controls had high levels of serum UA (>6mg/dL).