Diz osteoartritli hastalarda pes anserin tendinit/bursitinde steroid ve lokal anestezik enjeksiyon endikasyonu konulmuş olan hastaların ultrasonografi kılavuzluğunda ve kılavuz kullanılmadan yapılan enjeksiyon sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 452368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma ile gonartroza eşlik eden pes anserin tendinit ve/veya burisiti olan hastalarda ultrason eşliğinde ve kılavuz kullanılmadan yapılan enjeksiyon sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. ACR tanı kriterlerine göre gonartroz tanılı hastalardan aktif artrit bulgusu tabloya eşlik edenler çalışmaya dahil edilmedi. Pes anserin bölgesinde ise klinik değerlendirmede palpasyonla ısı artışı, şişlik, hassasiyet araştırıldı. Klinik olarak pes anserin tendinit ve/veya bursit düşünülen hastalardan ultrasonografik olarak da pes anserin tendinit ve/veya bursit tanısı doğrulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların antreoposterior ve lateral diz grafileri çekildi. Gonartroz derecesi Kellgren-Lawrence evreleme skalasına göre sınıflandırıldı. Kilo ve boy arasındaki ilişki VKİ ile değerlendirildi. Diz osteoartriti dışında sistemik olarak da herhangi bir hastalık bulgusu olup olmadığını saptamak için hastaların kan rutin biyokimya, sedimantasyon, CRP, tam kan sayımı tetkikleri yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 20 tanesine ultrason eşliğinde, 20 tanesine ise kılavuz kullanılmadan 40 mg. metilprednizolon ve 1 ml. %2 prilokain enjeksiyonu yapıldı. Hastaların VAS ve WOMAC değerleri enjeksiyon öncesi ve enjeksiyondan iki hafta sonra değerlendirildi. Sonuç olarak ultrason eşliğinde ve kılavuz kullanılmadan enjeksiyon uygulanan hastaların VAS fark ve WOMAC fark değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Ultrasound-guided corticosteroid injections versus non-guided corticosteroid injections at knee osteoarthritis with pes anserine tendinobursitis. The aim of this study is compare the effectiveness of ultrasound guided versus non-guided injection theraphy results at pes anserine tendinobursitis. A total of 40 patients with knee osteoarthritis and pes anserine tendinobursitis were randomized into 2 groups: 20 patients received a corticosteroid injection with ultrasound guidance (ultrasound group), and 20 patients received a corticosteroid injections without ultrasound guidance (blind group). Sex, age, height, weight, body mass index, flat foot, chronic diseases and radiographic knee osteoarthritis graded 1- 4 according to Kellgren and Lawrence were recorded. PATB syndrome was clinically and radiographically (by ultrasound) diagnosed.Pain severity of the patients was assessed by Visual Analog Scale (VAS) and the functionality was evaluated by Western Ontorio and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) before injection and at 2 weeks after the injection. There was no statistically significant difference between ultrasound guided group and non-guided group. But if appropriate, we recommend that the injection be performed under ultrasound guidance.