Karapınar volkanik agregasında (TS 4047'ye uygun) hazır döşeme ve çatı plakları imali
The manufacture precast slabs an roof plaques using Karapınar volcanic aggregates (in accordance with TS 4047)
- Tez No: 45237
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Doktora Tezi KARAPINAR VOLKANİK AGREGASINDAN (TS 4047TE UYGUN) HAZIR DÖŞEME VE ÇATI PLAKLARI İMALİ Hicran AÇIKEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman : Prof. Mustafa KARADUMAN 1995, Sayfa : 164 Jüri : Prof.Dr.Tevfik Seno ARDA Prof.Mustafa KARADUMAN Doç.Dr.Nesrin YARDIMCI Isı yalıtımı ve birim hacim ağırlığı bakımından geleneksel betona göre üstünlüğü olan hafif betonlar, günümüzde gittikçe artan miktarda kullanma alanı bulmaya başlamıştır. Ülkemiz hafif beton üretiminin yaygınlaşması açısından oldukça büyük potansiyele sahiptir. Hafif betonun önemi ve Türkiye'nin bu konuda dünyanın en zengin malzeme yataklarına sahip olması dikkate alınarak, üniversitelerimizde yürütülmekte olan araştırmalar arasında bu konuya yeterli yer verilmesi, hafif betonun diğer kullanılabilme imkânlarının araştırılması yerinde bir karardır. Karapınar Volkanik Agregası bölgemizde bol miktarda bulunmaktadır. Hafif beton imaline uygun ve izolasyon özelliği bakımından bims ve perlit gibi kullanılabilmektedir. Yapılan deneyler sonucunda Karapınar Volkanik Agregası kullanılarak taşıyıcı hafif beton imal edilebileceği görülmüştür. 450 kg/m 3 dozajla 1720 kg/m^ birim hacim ağırlığında ve mukavemet bakımından BS 20'ye eşdeğer beton, 400 kg/m^ dozajla 1650kg/m^ birim hacim ağırlığında ve mukavemet bakımından BS 16'ya eşdeğer beton, 350 ve 300 kg/m^ dozajla düşük dayanımlı (100-60 kg/cm^ olan yalıtım ve dolgu betonu) imal edilebileceği görülmüştür. Normal betona göre eşdeğer mukavemet durumunda % 25 daha hafif beton elde edilebilmiştir. Bunun üzerine sonuçların donatılı hafif beton yani hafif betonarme için kullanılıp kullanılmayacağı ve normal betondaki hesap metodlarının geçerli olup olmadığı araştırması yapılmıştır. Bu amaçla muhtelif boyutlarda ve değişik donatı yüzdelerine sahip donatılı hafif betonarme plaklar imal edilmiştir. Bu plaklar üzerinde 28, günde eğilme deneyi yapılmıştır. Elde edilen deneysel değerlerle, teorik olarak hesaplanan değerler karşılaştırılmış, taşıma ve kullanma sınır durumları açısından bu değerlerin yaklaşıklık dereceleri tesbit edilmiş ve bazı öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Hafif agrega, hafif beton, Karapınar Volkanik Agregası, ponza, perlit, styropor, hazır döşeme ve çatı plakları, hafif betonarme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE MANUFACTURE OF PRECAST SLABS AND ROOF PLAQUES USING KARAPINAR VOLCANIC AGGREGATES (IN ACCORDANCE WITH TS 4047) Hicran AÇIKEL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineering Supervisor : Prof.Mustafa KARADUMAN 1995, Page : 164 Jury : Prof.Dr.Tevfik Seno ARDA Prof.Mustafa KARADUMAN Doç.Dr.Nesrin YARDIMCI At present, the use of concrete made of light weight aggregates has been increased considerably. Because, it has many advantages over the normal weight concrete, for instance isolotion, durability, lower density and so on. In Turkey, there is a remarkable potential to manufacture of the light weight concrete. Because of the advantages of the light weight concrete and availability in Turkey, an intensive research programme has been held into the manufacture of the light weight concrete in Selçuk University. In the region of Karapınar (Konya), Volcanic Aggregates are available for the manufacture of" light weight concrete, which has many advantages as mentioned earlier. It can be widely used like bims and perlite in the market. As a result of this research, it is possible that the light weight concrete can be produced by using the Karapınar Volcanic Aggregates. Concrete with a 450 kg cement in a cubic meter, a density of 1720 kg/m^ and with a cube strength which is equal to BS20. Similarly concrete with a 400 kg cement in a cubic meter a density of 1650 kg/m^ and with a cube strength which is equal to BS16 can also be manufactured. In addition, concrete with 350 and 300 kg cement in a cubic meter and having lower strength (100-60 kg/cm^) is produced for the use of isolation and construction purposes. It is also possible to achieve a strength which is equivalent for the normal weight concrete but this obviously gives about %25 of weight saving. Further research is carried out to determine whether the design standards for the normal weight concrete can be used for the light weight concrete. For this, various kind of concrete slabs made of light- weight aggregate are manufactured in the laboratory. Some tests are conducted on the slabs with a strength at 28 days. All the results obtained from the experimental work are compared with those obtained from theoretical calculations in respect with their strength, design limitations and so on. Finally, some suggestions are made for the further researchs. KEY WORDS : Light weight aggregate, light weight concrete, Karapınar Volcanic Aggregates, pumice, perlite, styropor, precast slabs, roof plaques, reinforced light weight concrete. i i