Bipolar bozuklukta minör fiziksel anomaliler lityum yanıtını öngörebilir mi
Can minor physical anomalies predict lithium response in bipolar disorder?
  1. Tez No: 785241
  2. Yazar: YASEMİN KARAMAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk (BPB) tanılı hastalarda yapılan minör fiziksel anomali (MFA) çalışmalarında kontrol grubuna göre daha yüksek oranda MFA bulunmuştur. Bu güne kadar lityum yanıtıyla ilgili klinik, biyolojik ve genetik birçok parametre çalışılmıştır. Yapılan GWAS araştırmalarında lityum tedavi yanıtına etkili olduğu bulunan MEF2C ve MYO1H genlerinin 2. farengeal arkustan köken alan yapıların gelişimini etkilediği bulunmuştur. Bu çalışmada BPB Tip 1 tanılı hastalarda MFA ile lityum yanıt arasındaki olası ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Prof. Dr. Timuçin Oral Duygudurum Merkezi'nde takip edilmekte olan dışlama ve dâhil etme kriterlerini karşılayan BPB tip 1 tanılı 173 hasta alınmıştır. Sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), MFA Saptama Formu ve Lityuma Yanıt Değerlendirme Ölçeği(Alda) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 108 (%62,4) kadın ve 65 (%37,6) erkek olmak üzere toplam 173 BPB tip 1 tanılı hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Vakaların yaş ortalaması 46,258,5 yıl olarak saptanmıştır. Hastalık süresi 23,49±7,15 yıl, hastalık başlangıç yaşı ortalaması 22,50±7,15 yıldır. Lityuma yanıt düzeyine göre vakaların total Alda kategorik dağılımı %24,9 kötü, %45,7 kısmi, %29,5 ise iyi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In studies of minor physical anomalies (MPAs) in patients diagnosed with bipolar disorder (BD), a higher rate of MPAs was found compared to the control group. To date, many clinical, biological, and genetic parameters related to lithium response have been investigated. GWAS studies conducted previously have shown that the MEF2C and MYO1H genes, which affect the development of structures derived from the second pharyngeal arch, are effective in lithium treatment response. The aim of this study was to investigate the possible relationship between MPA and lithium response in patients diagnosed with Bipolar Disorder Type 1. Material and Method: A total of 173 patients diagnosed with Bipolar Disorder Type 1 who met the exclusion and inclusion criteria and were being followed at the Prof. Dr. Timuçin Oral Mood Center affiliated with Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Nervous Diseases Education and Research Hospital were included in the study. A sociodemographic data form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale (YMRS), Minor Physical Anomaly Detection Form, and Lithium Response Assessment Scale (Alda) were applied to the patients. Results: A total of 173 patients diagnosed with Bipolar Disorder Type 1, including 108 (62.4%) females and 65 (37.6%) males, were included in the study, and the mean age of the cases was determined to be 46.25±8.5 years. The duration of the illness was 23.49±7.15 years, and the mean age at onset was 22.50±7.15 years. According to the level of response to lithium, the categorical distribution of the total Alda score of the cases was determined as 24.9% poor, 45.7% partial, and 29.5% good.