Dolu ve boş mesanede ultrasonografik olarak mesane duvar kalınlığı ve detrusor duvar kalınlığı ölçümünün stres ve urge inkontinansı tanımlamadaki rolü
The diagnostic accuracy of measuring the bladder wall thickness (BWT) and detrusor wall thickness (DWT) by transvaginal ultrasound in diagnosis and classification of urinary incontinence
- Tez No: 452398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Dolu ve boş mesanede mesane duvar kalınlığı ve detrusor duvar kalınlığının transvajinal ultrasonografi yoluyla ölçümünün inkontinans tanısı ve tiplendirmesinde yerini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu prospektif kesitsel olgu kontrol çalışmasında ürodinami yapılarak tanı konulmuş saf stres üriner inkontinansı olan 51, saf urge üriner inkontinansı olan 53 hasta ve inkontinans şikayeti bulunmayan 50 kadın çalışmaya dahil edildi. Mikst üriner inkontinans, geçirilmiş pelvik cerrahi, diabetes mellitus, astım, genital prolapsusu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tüm hastaların boş (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the diagnostic accuracy of measuring the ladder wall thickness (BWT) and detrusor wall thickness (DWT) by transvaginal ultrasound in diagnosis and classification of urinary incontinence. Materials and methods: 51 women with pure stress incontinence (SUI), 53 women with pure urge incontinence (UUI) which both were diagnosed by urodynamic studies and 50 women without urinary incontinence enrolled in our prospective cross-sectional study. Women with mixed urinary incontinence, story of a pelvic surgery, diabetes mellitus, asthma, genital prolapse were excluded from study. Using a transvaginal probe, BWT was measured in three sites: at the thickest part of the dome of the bladder, the trigone, and the anterior wall of the bladder. Measurements are taken first at 250-300 ml bladder volume and repeated after voiding at 0.05). We calculated the ratios between ultrasonographic measurements and there was a statistically significant difference only at BWT/DWT ratio in full bladder volume between SUI and UUI group (p=0.046). ROC curve was constructed for estimating the association between DWT and BWT measurements and incontinence types. By using ROC curves we concluded that there was no statistical difference between SUI and ultrasonographic measurements. But we analyzed the cut-off values for UUI patients. We considered the cut-off value 4.35 mm with sensitivity of 59% and specificity of 76% for BWT in full bladder volume; 1.95 mm with sensitivity of 36% and specificity of 90% for DWT full bladder volume; 5.95 mm with sensitivity of 51% and specificity of 90% for BWT empty bladder volume; 2.35 mm with sensitivity of 57% and specificity of 82% for DWT empty bladder volume. We concluded that there was no statistical difference between the 53 BWT/DWT ratio in full bladder volume and UUI by using ROC curves (p=0.345). UUI was found the only parameter that affected all measurements when analyzed with multiple regression analysis. Conclusion: Transvaginal measurement of BWT and DWT in empty and full bladder volumes had statistical difference between UUI, SUI and control group. Both DWT and BWT were thicker at UUI patients than the SUI patients and control group. We think that the cut-off values that we concluded for UUI are valuable for confirmation of the diagnosis of UUI with their low sensitivities and relatively higher specifities.