Servikal kanser olgularının tek merkezli retrospektif incelenmesi
Single-center retrospective analysis of cervical cancer cases
  1. Tez No: 452399
  2. Yazar: VAROL GÜLSEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç = Retrospektif ve tek merkezli olarak servikal kanserli olguların evrelere göre (erken evre, lokal ileri evre), uygulanan tedavi tiplerinin sağkalım ve nüks oranlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal Metot = Tepecik Eğitim Araştırma hastanesi jinekoloji onkoloji kliniğinde ocak 1992 – şubat 2015 tarihleri arasında serviks kanseri tanısını alan ve tedavi uygulanan 844 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastalar FIGO 2009 klinik evreleme sistemi ile evrelendi. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier metodu ile yapıldı ve sonuçlar log-rank testi ile karşılaştırıldı. Risk faktörleri değerlendirilirken multiple regresyon ve logistic regresyon analizi kullanıldı. Bulgular = Erken evre serviks kanserinde primer radyoterapi tedavisinin istatistiksel anlamlı olarak daha kısa toplam sağkalım (P=0,001) ve daha yüksek nüks (P=0,047) oranına sahip olduğu bulundu. Lokal ileri evre serviks kanserinde primer radyoterapi tedavisinin istatistiksel anlamlı olarak daha kısa toplam sağkalım (P=0,001) ve daha yüksek nüks (P=0,032) oranına sahip olduğu bulundu. Sonuç = Hem erken evre hemde LİE SK hastalarında uygulanan tedavi grupları arasında, primer RT tedavisinin DFS süresinin diğer gruplar ile benzer olduğu ancak diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı olarak OS süresinin kısa ve nüks görülme oranlarının fazla olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective : To compare cervical cancer patients regarding to the stages (early stage, local advanced stage), survival and recurrence rates according to type of treatment retrospectively in a single center. Materials and Methods = The records of 844 patients diagnosed with cervical cancer between January 1992 and February 2015 were retrospectively reviewed in the gynecology oncology clinic of Tepecik Education Research Hospital. Patients were staged with the FIGO 2009 clinical staging system. Survival analyzes were performed by the Kaplan-Meier method and the results were compared with the log-rank test. When risk factors were assessed, multiple regression and logistic regression analysis were used. Results : Primary radiotherapy treatment in early stage cervical cancer had statistically significant shorter overall survival (P = 0.001) and higher recurrence (P = 0.047). We found that primary radiotherapy treatment for locally advanced cervical cancer had statistically significant shorter overall survival (P = 0.001) and higher recurrence (P = 0.032). Conclusions : It was shown that DFS interval of primary RT treatment was similar to that of other treatment groups in both early stage LIE SK patients, however OS interval was shorter and recurrence rates were statistically significant than the other groups.