Nötrofil/lenfosit oranı, platelet/ lenfosit oranı ve serum ca-125 kombinasyonu preoperatif dönemde ileri evre endometriozisi predikte eder mi ?
Do neutrophil/lymphocytes ratio, platelet/lymphocytes ratio and serum ca-125 combination predict the advanced stage endometriosis in preoperative period?
  1. Tez No: 452400
  2. Yazar: MUSTAFA KOCAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EGEMEN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İleri evre endometriozisli olgular ile benign ovaryan kistleri olan olguları, preoperatif Nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve Platelet lenfosit oranı (PLR) ile bu değerlerin serum CA-125'le yapılan kombinasyonları açısından karşılaştırmak; ayrıca bu belirteçlerin ileri evre endometriozis tanısındaki prediktif değerlerini bulmaktır. Gereç ve Yöntemler: 2008-2015 yılları arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde ileri evre endometriozis tanısı ile opere edilen n=100 hasta ile, benign over kisti tanısı ile opere edilen n=100 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenerek çalışmaya dahil edildi. Alıcı İşlem Karakteristiği Eğrisi (Receiving Operating Characteristic (ROC)) cut-off, sensitivite ve spesifite değerlerini belirlemede kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, preoperatif Hb değeri, postoperatif Hb değeri, PDW, Lenfosit sayısı, PLR açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı. Kontrol grubunda MPV, PCT ve platelet sayısı istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: We compared the preoperative values of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) and combination of these markers with serum CA-125 levels between patients with high stage endometriosis and patients with benign cycts other than endometiroma to evaluate the predictive values in diagnosis of high stage endometriosis. Material and Methods: Patients with high stage endometriosis (n=100) and benign cycts other than endometiroma (n=100) who underwent surgery between 2008 and 2015 were identified retrospectively from patient databases. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was used to evaluate cut-off, sensitivity, and specificity values for preoperative NLR and PLR to predict high stage endometriosis. Results: Preoperative and postoperative Hemoglobin levels, age, lymphocyte count, PDW and PLR were not significantly different between two groups. In the control group MPV, PCT and platelet count were significantly higher .