Serviks uterinin prekanseröz ve kanseröz lezyonlarında nanog, sox2 ve keratin 17 ekspresyonlarının tanısal ve prognostik veriler ile ilişkisi
The relationship of nanog, sox2 and keratin 17 expressions with diagnostic and prognostic data in precancerous and cancerous lesions of cervix uteri
  1. Tez No: 847118
  2. Yazar: MERVE BOZKURT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Çalışmamızda, serviks biyopsilerinde prekanseröz lezyonların derecelendirilmesinde ve skuamöz hücreli karsinom ayrımında Nanog, SOX2 ve Keratin 17 immünohistokimya boyalarının tanısal belirteç olarak kullanılabileceği hipotezini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017-Haziran 2022 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan, 28 skuamöz metaplazi, 50 CIN1, 50 CIN2, 50 CIN3 ve 32 skuamöz hücreli karsinom (toplam 210) tanılı servikal biyopsilerin parafin bloklarına Nanog, SOX2 ve keratin 17 antikorları uygulandı. Seçilen olgularda ekspresyon varlığı ile bahsedilen gruplar arasında yaş, HPV enfeksiyonu varlığı, HPV tipi, parite ve kanser olgularında parametrial tutulum, lenf nodu, uzak organ metastazı, lenfovasküler invazyon varlığı gibi prognostik antitelerin ilişkisini karşılaştırdık. Ekspresyon yaygınlığı ve şiddetinin tanısal grupları ayırabilme özelliği istatistiki olarak değerlendirildi. Bulgular: Nanog ile kontrol grubu ve prekanseröz lezyonlarda ekspresyon izlenmezken, SCC olgularının 12'sinde (%37,5) pozitif saptandı. Nanog ile prekanseröz lezyonlar tek grupta değerlendirildiğinde invaziv tümör ile anlamlı ekspresyon farkı görüldü. SOX2, SCC olgularının 20'sinde (%62,5), CIN3 olgularının 35'inde (%70) ve CIN2 olgularının 13'ünde (%26) yüksek ekspresyon gösterdi. Keratin 17 ile SCC vakalarının 26'sında (%81,2) ekspresyon izlendi. Mevcut belirteçlerin ekspresyonları ile prognostik parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: SOX2 ile normal skuamöz epitelden CIN1, CIN2, CIN3 ve SCC'ye doğru artan ekspresyon varlığı izlendi. Çalışmamızda SOX2'nin özellikle CIN2'den CIN3 ve SCC'ye geçişte, arada kalınan vakalarda CIN2 ve CIN3'ün ayrımında kullanılabileceği gösterildi. Nanog ve keratin 17 ile prekanseröz lezyonlardan invaziv tümöre geçişte anlamlı farklılık saptandı. Bu iki belirtecin invazyon şüpheli olgularda tanıya fayda sağlayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the hypothesis that Nanog, SOX2 and keratin17 immunohistochemistry stains can be used as diagnostic markers in grading precancerous lesions and in SCC in cervical biopsies. Methods: We examined the immunohistochemical staining of Nanog, SOX2, and keratin17 in 210 cervical biopsies obtained by archives of Gaziantep University Faculty of Medicine Department of Pathology between January 2017-June 2022 (Squamous metaplasia n:28, CIN1 n:50, CIN2 n:50, CIN3 n:50, SCC n:32). We compared the relationship between the presence of expression and prognostic entities among the groups. Results: While no expression was observed with Nanog in the control group and precancerous lesions, it was detected positive in 12 (37.5%) of the SCC. Significant expression difference was observed with Nanog, with invasive tumor and whole precancerous lesions. SOX2 expression was high in 62.5% of SCC, 70% of CIN3, and 26% of CIN2. Keratin17 expression was observed in 81.2% of SCC. No significant relationship was detected between the expressions of existing markers and prognostic parameters. Conclusion: Increased expression of SOX2 from normal squamous epithelium to CIN1, CIN2, CIN3 and SCC was observed. In our study, it was shown that SOX2 can be used to differentiate CIN2 and CIN3, especially in the transition from CIN2 to CIN3 and SCC, and in undecidable cases. Nanog and keratin17 showed significant differences in the transition from precancerous lesions to invasive tumor. It was concluded that these two markers may be helpful in diagnosis in cases of suspected invasion.