Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak yapılan hacimsel hesaplamalarda farklı planimetrik yöntemlerin karşılaştırılması
Comparing different planimetric methods on the volumetric estimations with cone beam computed tomography
- Tez No: 452430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAİD SEZGİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada amaç konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile yapılan hacimsel ölçümlerde farklı planimetric yöntemlerin doğruluğunun karşılaştırılmasıdır. Sığır femur kondillerinde hazırlanan kemik içi kaviteler KIBT ile tarandı. 0.3 mm kalınlıktaki kesitlerde nokta sayım, manuel segmentasyon ve semi otomatik segmentasyon metotları ile hacimler ölçüldü. Hesaplanan bu hacimler Arşimet yöntemine göre hesaplanmış sonuçlarla kıyaslandı. Manuel segmentasyon ve semi otomatik segmentasyon metotları ile elde edilen sonuçların Arşimet metodu ile elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is comparing the accuracy of the planimetric methods on volume estimations by using cone beam computed tomography. The prepared intraosseous bone defects in bovine femur condyles were scanned with cone beam computed tomography. The defect volumes were estimated with point counting, manual segmentation and semi automatic segmentation at 0.3 mm section thickness. The estimated volumes of manual segmentation and semi automatic segmentation were compatible with the volumes of Archimedes method (p>0.05).