Sağlık çalışanlarının hepatit A ve hepatit B ile ilgili farkındalıklarının ve aşılanma durumlarının belirlenmesi
Determination of awareness and immunization status of healthcare workers regarding hepatitis A and hepatitis B
  1. Tez No: 452435
  2. Yazar: ÖMER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ Sarılığa neden olan değişik etkenler bulunmakla birlikte, enfeksiyöz sarılık etkenlerinin başında hepatit A virüsü (HAV) ve hepatit B virüsü (HBV) gelmektedir. Sağlık çalışanları mesleki maruziyetten dolayı bu hastalıklara yakalanma açısından risk altındadır. Bu çalışmanın amacı bir eğitim araştırma hastanesi sağlık çalışanlarının hepatit A ve hepatit B enfeksiyonu ile ilgili bilgi düzeylerini, tutumlarını belirlemek ve bu hastalıklar ile ilgili tetkik yaptırma ve aşılanma durumlarını saptamaktır. YÖNTEM Sağlık çalışanlarının hepatit A ve hepatit B enfeksiyonu ile ilgili bilgi düzeylerini, farkındalıklarını, tetkik yaptırma ve aşılanma durumlarını belirlemek amacıyla İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 400 sağlık personeline Ocak 2016–Haziran 2016 tarihleri arasında anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences 18 version) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR Çalışmaya 113 doktor (%28) 123 hemşire (%31) 128 stajyer öğrenci (%32) 36 diğer sağlık personeli (%9) dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 30.0'dur (±10.74). Araştırmamızda sağlık çalışanlarının hepatit B tetkiki yaptırma durumu hepatit A tetkiki yaptırma durumuna göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AIMS Hepatitis A virus (HAV) and hepatitis B virus (HBV) are the leading causes of infectious jaundice, with various factors causing hepatitis. Health workers are at risk of catching these diseases because of occupational exposure. The purpose of this study is to determine the knowledge levels, attitudes and health status of hepatitis A and hepatitis B infections in health care workers. METHOD A questionnaire was administered to 400 health personnel working in İzmir Bozyaka Training and Research Hospital between January 2016 and June 2016 in order to determine the knowledge levels, awareness, examination and vaccination status of health workers about hepatitis A and hepatitis B infections. The obtained data were evaluated using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences 18 version) program. RESULTS In our study 113 physicians (28%) 123 nurses (31%) 128 trainees (32%) 36 other health personnel (9%) were included. The average age of the health care workers participating in the survey was 30.0 (± 10.74). Hepatitis B screening status of health professionals was found to be higher than hepatitis A screening status in our study.