Pregestasyonel ve gestasyonel diyabetin neonatal işitme taraması üzerine etkisi
The effect of pregestational and gestational diabetes on neonatal hearing screening
  1. Tez No: 888824
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ CANDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KADIOĞLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: İşitme kaybı, yenidoğanlar arasında en sık görülen konjenital anomalilerden biridir. Yenidoğan işitme tarama programı işitme kaybı olan yenidoğanlarda erken tanı için önem arz etmektedir. Gestasyonel diyabet ise gebelikte ortaya çıkan ve diğer diyabetes mellitus tanısı alan hastalardaki gibi komplikasyonlara neden olabilen metabolik bir hastalıktır. Amaç: Çalışmamızda, pregastasyonel diyabet varlığı ve gebelik boyunca kontrolü, gestasyonel diyabet varlığı, tedavisi ve kontrolünün yenidoğanlardaki işitme tarama testleri ve işitme kaybı üzerindeki etkisini göstererek literatüre ve bu bebeklerin izlemine katkıda bulunmuş olacağız. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum hastanesinde doğmuş, işitme testi yapılmış, 0-28 gün arasında olan, doğum ağırlığı 2000 gram üzerinde olan yenidoğanlar dahil olmuştur. Cinsiyet ayrımı yoktur. Çalışmaya katılmış olan yenidoğanların doğum tarihi 01.01.2022 ve 31.06.2023 tarihleri arasındaki 18 olarak belirlenmiştir. Araştırmamızda Perinatoloji kliniğinde diyabet tanısı ile izlenmekte olan gebelerin bebeklerinin işitme testleri ile aynı süre boyunca hastanemizde izlenen ve diyabeti olmayan gebelerin bebeklerinin işitme testleri değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Anne ile ilgili; yaş, gebelik sayısı, doğum haftası, doğum şekli, ailede işitme kaybı olup olmadığı, pregestasyonel diyabet varlığı, varsa tedavisi, HbA1c, glukozüri varlığı, gestasyonel diyabet varlığı, varsa tanı zamanı, tanısal test sonuçları, tedavisi, kan şekeri kontrolü, diyeti ile ilgili bilgilere bakılmıştır. Bebek ile ilgili; doğum haftası, APGAR, doğum ağırlığı, yapısal anomali varlığı, yenidoğan döneminde resusitasyondan geçmiş olması, geçirilmiş hastalık, sepsis, antibiyotik kullanma, sarılık ve tedavisi, hastaneye yatış bilgileri, işitme testi zamanı, türü, işitme testi sonucu, testten kaldı ise kontrol test zamanı, ileri merkeze sevk gerekliliği bilgilerine bakılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında IBM-SPSS (Versiyon 26.0) istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır. Sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Bulgular: Diyabetik annelerde ikiz gebelik oranı (%4,3) ve ailede işitme cihazı kullanma oranı (%17,1) sağlıklı annelere ikiz gebelik ve ailede işitme cihazı kullanma oranına göre (sırasıyla %0, %6,8) anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05). Sağlıklı annelerin yenidoğan bebeklerinin 1.dk APGAR skorları gestasyonel DM'li ve pregestasyonel DM'li annelerin bebeklerinden anlamlı yüksek bulunmuşken, 5.dk APGAR skorları gestasyonel DM'li annelerin bebeklerinden anlamlı yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Hearing loss is one of the most common congenital anomalies among newborns. Newborn hearing screening program is important for early diagnosis in newborns with hearing loss. Gestational diabetes mellitus is a metabolic disease that occurs during pregnancy and can cause complications similar to those in other patients with diabetes mellitus. Objective: In our study, we will contribute to the literature and the follow-up of these babies by showing the effect of the presence of pregestational diabetes and its control during pregnancy, the presence, treatment and control of gestational diabetes on hearing screening tests and hearing loss in newborns. Materials and Methods: Newborns who were born in Ankara City Hospital Obstetrics and Gynecology hospital, had a hearing test, were between 0-28 days old, and had a birth weight over 2000 grams were included in our study. There was no gender discrimination. The date of birth of the newborns who participated in the study was determined as 18 between 01.01.2022 and 31.06.2023.In our study, the hearing tests of the infants of pregnant women who were followed up in the Perinatology clinic with a diagnosis of diabetes were evaluated and compared with the hearing tests of the infants of pregnant women without diabetes who were followed up in our hospital for the same period. Information about the mother including age, number of pregnancies, gestational week, mode of delivery, presence of hearing loss in the family, presence of pregestational diabetes, treatment if any, HbA1c, presence of glucosuria, presence of gestational diabetes, time of diagnosis if any, diagnostic test results, treatment, blood glucose control and diet were examined. Information on birth week, APGAR, birth weight, presence of structural anomalies, resuscitation in the neonatal period, previous illness, sepsis, antibiotic use, jaundice and its treatment, hospitalization, hearing test time, type, hearing test result, control test time if the baby failed the test, and the need for referral to an advanced center were examined. The data obtained were evaluated using the IBM-SPSS (Version 26.0) statistical package program in computer environment. Chi-square and Fisher's Exact test were used to compare categorical data. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to compare continuous data. Results: The rate of twin pregnancy (4.3%) and family hearing aid use (17.1%) were significantly higher in diabetic mothers than in healthy mothers (0% and 6.8%, respectively) (p0.05). While the 1st minute APGAR scores of newborns of healthy mothers were significantly higher than those of infants of mothers with gestational DM and pregestational DM, the 5th minute APGAR scores were significantly higher than those of infants of mothers with gestational DM (p0.05).