Sentetik kannabinoid (BONZAİ) kullanımı sonrası acil servise başvuran hastaların geriye dönük değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of patients appling to the emergency department after use synthetic cannabinoid (BONZAI)
- Tez No: 452444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sentetik kannabinoidler uyuşturucu maddeler içerisinde halusinojen grupta yer almakta ve adölesanlar ve gençler arasında kullanımı hızla artmaktadır. Bir çok ülkede yasaklı maddeler listesine girmiş durumda olmasına rağmen hala günümüzde piyasada çok kolay ulaşılabilen ve en çok satılan uyuşturucu maddelerdendir. Sentetik kannabinoid kullanımı sonrası hastalar basit bir mide bulantısından konvulziyon, ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabilecek kadar geniş bir yelpazede sağlık problemleri ile karşımıza çıkabilir. Çalışmamızda sentetik kannabinoid kullanımı sonrası acil serviste hekimlerin karşılaşabileceği klinik durumları tanımlamak ve bunların azaltılmasına yönelik çözüm yollarının geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamıda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne Aralık 2013-Ekim 2016 tarihleri arasında SK kullanımı ile ilişkili şikayetler sebebiyle getirilip acil serviste tedavi edilen 18 yaş üstü olgular geriye dönük analiz edildi. Çalışmamızda SK kullanımının genç yaş grubunda ve erkeklerde daha sık olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda SK kullanımı sonrası acil servise başvuran hastalarda J nokta elevasyonu(%14,1), sinüs taşikardisi (% 32,5 ), T sivrileşmesi (% 6,4 ) ekstrasistol (% 5,2) gibi EKG değişiklikleri, nöbet geçirme(% 12,9), solunum depresyonu (% 6,4), halusinasyon(% 6,4), konfuzyon(%36,9), ajitasyon (% 30,5) gibi klinik değişimler gözlenmiş ve bazı hastalarda yoğun bakım ihtiyacı(% 6) olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmamızda bu semptomların acildeki ilk muayenedeki GKS skoru ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic cannabinoids are found in narcotic substances in the hallucinogenic group and their use among adolescents and young people is increasing rapidly. Even after being on the list of banned substances in many countries, it is still the most easily available and best-selling drug on the market today. After the use of a synthetic cannabinoid, patients may be confronted with a wide range of health problems that can cause serious consequences such as convulsions and death from a simple nausea. We aimed to identify the clinical situations that emergency service doctors might encounter after using synthetic cannabinoid in our study and to contribute to the development of solutions to reduce them. In our study, we retrospectively analyzed the cases of 18 years old who were brought to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Emergency Medical Clinic between December 2013 and October 2016 due to the complaints related to the use of synthetic cannabinoid and treated in emergency service. It has been observed that the use of synthetic cannabinoids in our study was more frequent in younger age groups and in men. In our study, ECG changes such as J point elevation (14,1%), sinus tachycardia (32,5%), T wave peak (6,4%) and extrasystole (5,2%) were observed in emergency department patients after using synthetic cannabinoids, convulsion (12.9%), respiratory depression (6.4%), hallucination (6.4%), confusion (36.9%) and agitation (30.5%) and in some patients intensive care need (% 6). In addition, our study examined the relationship between these symptoms and the initial examination GKS score at the onset.