Kronik böbrek yetmezliği hastalarında hiperpotaseminin nedenleri, derecelendirilmesi ve klinik etkileri: Retrospektif tek merkez deneyimi
Causes, grading, and clinical effects of hyperkalemia in chronic kidney disease patients: A retrospective single-center experience
  1. Tez No: 900563
  2. Yazar: ECE KAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUĞCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Hiperpotasemi, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda sık görülen ve ciddi bir komplikasyondur. Morbidite ve mortaliteyi önemli ölçüde etkileyen hiperpotaseminin, özellikle potasyum seviyelerine göre (6 mmol/L üzeri ve altı) ve atak sayısının hastalık progresyonu ve sağkalım üzerindeki etkisi kritik bir araştırma alanıdır. Amaç: Bu çalışmada, diyaliz almayan evre 3-5 kronik böbrek hastalığı (KBH) hastalarında hiperpotaseminin nedenleri, derecelendirilmesi ve klinik etkileri ile mortalite ve hastalık progresyonu üzerindeki etkileri değerlendirildi. Ayrıca, sık tekrarlayan hiperpotasemi ataklarının hastalık progresyonu ve mortalite üzerindeki etkisi incelendi. Yöntem: Ocak 2017 - Aralık 2018 tarihleri arasında nefroloji polikliniğine başvuran, potasyum düzeyi ≥5.3 mEq/L olan 290 KBH hastası retrospektif olarak analiz edildi. Hastalar, potasyum seviyelerine göre (≥6 mEq/L ve
Özet (Çeviri)
Introduction: Hyperkalemia is a common and serious complication in patients with chronic kidney disease (CKD). Hyperkalemia, which significantly affects morbidity and mortality, is a critical area of research, particularly regarding potassium levels (above and below 6 mmol/L) and the impact of the frequency of hyperkalemia episodes on disease progression and survival. Objective: This study aimed to evaluate the causes, grading, and clinical effects of hyperkalemia, as well as its impact on mortality and disease progression, in non-dialysis stage 3-5 chronic kidney disease (CKD) patients. Additionally, the effect of recurrent hyperkalemia episodes on disease progression and mortality was investigated. Methods: A retrospective analysis was conducted on 290 CKD patients with potassium levels ≥5.3 mEq/L who presented to the nephrology outpatient clinic between January 2017 and December 2018. Patients were categorized according to potassium levels (≥6 mEq/L and