Obeziteye yatkın genç erişkin bireylerde aortik elastisitenin ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
The echocardiographic evaluation of aortic elastisite for the young adults whom are prone to obesity
- Tez No: 452477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç:Obezite başta kardiyovasküler ve endokrin sistem olmak üzere vücudun tüm organ ve sistemlerini etkileyerek çeşitli bozukluklara ve hatta ölümlere yol açabilen önemli bir sağlık problemidir. Arteriyel sertlik damar duvarının vizkoelastik özelliklerini anlatmak için kullanılan bir terimdir. Bu çalışmada, asemptomatik, kardiyovasküler risk faktörü olmayan obez ve obeziteye yatkın genç erişkinlerde aortik gerilim, aortik elastisite ve aortik sertlik ile sol ventrikül fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:. En yaygın olarak kullanılan antropometrik parametre vücut kitle indeksi (VKİ) ile obez, obeziteye yatkın, normal kilolu ve zayıf kilolu bireyler olarakçalışma grupları belirlendi. Tüm çalışma grubununyaş, cinsiyet, özgeçmiş vb. klinik özellikleri belirlendi. Sol ventrikül fonksiyonlarını etkileyebilecek diğer hastalıklar, ilaç kullanımı, sigara öyküsü vb. faktörler sorgulanarak tüm çalışma grubundanayrıntılı öykü alındı ve sistemik fizik muayeneleri yapıldı.Ekokardiyografik olarak sağ ve sol ventrikül fonksiyonları ile birlikte kapak fonksiyonları değerlendirildi. Ayrıca sol ventrikül fonksiyonları için iki boyutlu, M-mode, PW (Pulsed Wave) Doppler ekokardiyografik parametreleri ölçüldü. Aortik gerilim, elastisite ve sertliğe yönelik olarak gerekli parametrelerin ölçümleri yapıldı. Bulgular:VKİ'ne göre sınıflandırıldığı için yaş ve kilo dışındaki klinik ve demografik özellikler açısından gruplar benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
ackground: Obesity, which can affect all body organs and systems including cardiovascular and endocrine systems and cause some disorders and even deaths, is an important health problem. Arterial stiffness is a term used to describe the vessel wall's viscoelastic properties. In this study, we aimed to evaluate the relationship between aortic strain, aortic elasticity and aortic stiffness with left ventricular functions in obese and obese prone asymptomatic young adults without any cardiovascular risk factor. Material and Method: Using the most common anthropometric parameter, body mass index (BMI), working groups were determined as obese, overweight, normal weight and underweight. All study groups were investigated for age, gender, health history, clinical properties, etc. All study groups' detailed histories were obtained by investigating factors like other illnesses that may affect left ventricular functions, drug usage, smoking, etc. and systematic examinations are executed. Left and right ventricular functions and valvular functionswere evaluated with echocardiography. Also, 2-D, M-mode, PW (Pulsed Wave) Doppler echocardiographic evaluation of left ventricle was performed. Aortic strain, aortic distensibility, and aortic stiffness index were calculated using the previously described formulas. Results: Since groups are classified according to BMI, all clinical and demographic properties, except age and weight, are found similar.