Betonarme plakların sonlu elemanlar metodu ile nonlineer analizi
Nonlinear analysis of reinforced concrete plates by finite element method
  1. Tez No: 45248
  2. Yazar: RİFAT SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMED D. TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Doktora Tezi BETONARME PLAKLARIN SONLU ELEMANLAR METODU İLENONLİNEERANALİZÎ Rıfat SEZER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN 1995, Sayfa:209 Jüri: Prof. Dr. Muhammed D.TEKİN (C.B.Ü.) Prof Dr. S.Tanvir WASTI (O.D.T.Ü.) Prof.Dr. Polat GÜLKAN (O.D.T.Ü.) Bu çalışmada, sıfırdan göçme yüküne kadar, düzenli bir şekilde artan yüke maruz, betonarme plakların nonlineer analizi Sonlu Elemanlar Metodu ile yapılmıştır. Bu analizde, betonarme plakların modellenmesinde, tabakalı kompozit malzeme modeli kullanılmıştır. Tabakalı kompozitler mekaniğinde esasları verilen bu yaklaşım, betonarme plakların nonlineer analizinde basan ile uygulanmştır. Bu yaklaşım, litera türde aynı konu için kullanılan diğer yaklaşımlardan farklıdır. Analizde beton ve donatı için nonlineer gerilme-şekil değiştirme ilişkisi ve çekme çatlağı hesaba katılmıştir.Beton çekme bölgesinde elastik ve basınç bölgesinde pekleşen elasto-plastik olarak kabul edilmiştir. Donatı çeliği şekil değiştirme pekleş mesi gösteren bir malzeme olarak dikkate alınmıştır. Çatlaklar arasındaki betonun çekme rijitliği etkisi de göz önüne alınmıştır. Ayrıca sonlu eleman ağ boyutu etkisini dikkate alan ve çatlak enerji kavramına dayanan bir kriter kullanılmıştır Kullanılan tabakalı kompozit malzeme yaklaşımına göre, plakların yük-sehim değerleri bulunmuştur. Bulunan sonuçlar, deney sonuçlan ve daha önceki araştırma cıların bulduklan sonuçlar ile karşılaştırılmış ve genelde uyum içinde olduklan görülmüştür. Bu çalışmadaki sonuçlarının bulunmasında, FORTRAN 77 dilinde geliştirilen bilgisayar programından faydalanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Betonarme plak, sonlu elemanlar metodu, nonlineer analiz, kompozit malzemeler, tabakalı kompozitler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph D Thesis NONLINEAR ANALYSIS OF REINFORCED CONCRETE PLATES BY FİNÎTE ELEMENT METHOD Rıfat SEZER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN 1995, Page: 209 Jury: Prof.Dr. Muhammed D.TEKİN (C.B.Ü.) Prof.Dr. S.TanvirWASTI (O.D.T.Ü.) Prof.Dr. Polat GÜLKAN (O.D.T.Ü.) In this study, nonlinear analysis of reinforced concrete plates were investigated by finite element method by gradually increasing the load from zero to ultimate.In this analysis, models of composite laminates materials were employed for modelling the reinforced concrete plates. The principles of this approach given in the mechanics of composite laminate materials were applied succesfully in the nonlinear analysis of reinforced concrete plates. This approach is different than the other approaches used for the same analysis in the literature. Tensile cracking and the nonlinear stress-strain relationship for concrete and reinforcement were taken into account in the analysis. The concrete was assumed to be elastic in the tension region and elasto-hardening plastic in the compression region. The reinforcing bar was considered as a linear strain hardening material. The tension stiffening effect of concrete between cracks is also considered. In addition, a criteria depending on a crack energy concept, was used and the finite element mesh size effect was considered. Load-deflection values of plates were found acording to the composite laminates materials approach employed. The results obtained from the analysis and experiments were companed with the results of the previous researchers and it was seen that they were in quite good agreement generally. The computer program which was written in FORTRAN 77 language was used for finding of the results of this study. KEYWORDS : Reinforced concrete plates, finite element method, nonlinear analysis, composite materials, composite laminates