45 yaş altı ve 45 yaş üstü koroner arter hastalarının demografik, biyokimyasal ve endotel fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of demographical properties, biochemical parameters, flow-mediated dilatation values and carotis intima media thickness of patients with coronary artery disease
- Tez No: 452480
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
“45 yaş altı ve 45 yaş üstü koroner arter hastalarının demografik, biyokimyasal ve endotelyal fonksiyonlarının karşılaştırılması”Amaç: 45 yaş altı koroner arter hastalarının ( KAH ) ve 45 yaş üstü koroner arter hastalarının demografik, biyokimyasal, Akım Aracılı Dilatasyon ( FMD ) ve Karotis Intıma Media Kalınlığı ( KIMK ) değerlerinin karşılaştırılması. Metod: 45 yaş altı 30 hasta ( Grup 1 ), 45 yaş üstü 32 hasta ( Grup 2 ); 45 yaş altı 28 kişi kontrol grubu ( Grup 3 ) ve 45 yaş üstü 24 kişi kontrol grubu olmak üzere çalışmaya toplam 114 katılımcı dahil edildi. Demografik, biyokimyasal, FMD ve KIMK değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılanların % 75' i erkek; % 25' i kadındı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 47,81± 14,50' di ( 20-75 ). 45 yaş altı hasta grupta, 45 yaş altı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında risk faktörlerinden heredite ve hiperlipidemi anlamlı olarak daha fazlaydı ve KIMK değeri ile Açlık Kan Şekeri ( AKŞ ) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti. 45 yaş üstü hastalarda, 45 yaş üstü kontrol grubuyla karşılaştırıldığında risk faktörlerinden cinsiyet ve hiperlipidemi istatistiksel olarak anlamlı bulundu ve FMD değeri hasta grupta istatistiksel değere yakın daha düşük bulundu. 45 yaş üstü hastalarda, 45 yaş altı hastalar ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak KIMK değeri daha yüksek ve Platelet sayısı daha düşük bulundu. KIMK değeri artıkça, Nötrofil / Lenfosit ( N/L ) oranı da istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmakta ( p= 0,028 ) ve FMD değeri istatistiksel anlamlı değere çok yakın bir şekilde azalmaktadır ( p= 0,058 ). Yaş ile birlikte KIMK değeri ve N/L oranı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmakta; FMD değeri ise istatistiksel olarak anlamlı oranda azalmaktadır. Sonuç: 45 yaş altı hastalarda, kendi yaş grubu sağlam bireylere göre hiperlipidemi ve heredite daha fazla ve KIMK değeri daha yüksektir. 45 yaş üstü hastalarda, kendi yaş grubu sağlam bireylere göre hiperlipidemi daha fazla ve FMD değeri daha düşüktür. Yaş ile birlikte FMD değeri azalırken; KIMK değeri ve N/L oranı artmaktadır. KIMK değeri yüksek olanlarda N/L oranı daha yüksek iken; FMD değeri daha düşüktür. KAH hastalığı görülme riski 45 yaş üzerinde bireylerde 2, 36 kat daha fazladır. Yine KAH görülme riski Hiperlipidemi ile 3,58 kat; N/L oranı ile 1,6 kat; KIMK + Yaş ile 12 kat artmaktadır. FMD değeri azalırken KAH görülme riski 2 kat artmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Comparison of demographical properties, biochemical parameters, flowmediated dilatation values and carotis intima media thickness of patients with coronary artery disease”OBJECTIVE : Comparison of demographical properties, biochemical parameters, flow-mediated dilatation values and carotis intima media thickness of patients with coronary artery disease(CAD) which are older and younger than 45 years old. METHOD : 114 patients consisting of 4 groups are included in the study. Group 1 and group 2 are study groups. There are 30 patients with CAD younger than 45 years old and 32 patients with CAD older than 45 years old in group 1 and 2, respectively. Group 3 and group 4 are control groups. There are 28 healthy participants younger than 45 years old and 24 healthy participants older than 45 years old in group 3 and 4, respectively. Demographical properties and biochemical parameters; flow-mediated dilatation values (FMD) and carotis intima media thickness (CIMT) of the patients were recorded and compared statistically. FINDINGS : 75 % of the participants were males and 25 % of the participants were females. Median age of the patients were 47, 81 ± 14, 50 (ranged between 20 and 75). Hereditary risk factors and hyperlipidemia were statistically significant; fasting blood glucose levels and CIMT values were statistically higher in group 1 compared to group 3. Gender distribution and hyperlipidemia were found statistically significant in group 2, compared to group 4. FMD values in group 2 were lower than group 4 and this finding was near statistically significant. CIMT values were higher and platelet counts were lower in group 2, compared to group 1 and those findings were statistically significant. In general, increase of neutrophil / lymphocyte (N/L) ratios and FMD values were correlated to increase of CIMT value. With the increase of participants' age, CIMT vii values and N/L ratios were increased significantly and FMD values were decreased significantly. CONCLUSION : Hereditary risk factors, hyperlipidemia, fasting blood glucose levels and CIMT values were higher in the patients with CAD younger than 45 years old, compared to healthy participants younger than 45 years old. Gender distribution and hyperlipidemia were found significant in the patients with CAD older than 45 years old, compared to healthy participants older than 45 years old. With the increase of participants' age, CIMT values and N/L ratios were increased and FMD values were decreased. Increase of N/L ratios and FMD values were correlated to increase of CIMT value. CAD were 2.36 times more common in people older than 45 years old, 3.58 times more common with hyperlipidemia, 1.6 times more common in the increase of N/L ratios and 12 times more common in the increase of CIMT values and age, together. CAD was 2 times more common with the decrease of FMD values. Keywords : Coronary artery disease; carotis intima media thickness; flowmediated dilatation values; endothelial dysfunction