Antisosyal kişilik bozukluğu olan bireylerde mthfr mutasyonu ile mizaç-karakter özellikleri, dayanıklılık, dürtüsellik ve psikopati düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Detection of the relationship between mthfr mutation and temperament&character, resilience, impulsiveness, psychopathy levels among subjects with antisocial personality disorder
  1. Tez No: 452479
  2. Yazar: GÜLŞAH MERAL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Antisosyal kişilik bozukluğu (ASKB), öncül belirtilerinin bir kısmı çocukluk ya da ergenlik döneminde başlayan, bireyin hayatının her aşamasında; eğitim, iş ve sosyal yaşamında sorunlara neden olan bir ruhsal bozukluk olmasına karşın, biyolojik temelleri konusunda çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmada, antisosyal kişilik bozukluğu tanılı bireylerde MTHFR enzim mutasyonu ve bunun psikometrik testlerle olan ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran DSM-IV tanı ölçütlerine göre ASKB tanısı almış 108 erkek hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara yarı yapılandırılmış sosyodemografik form, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I), DSM-III-R eksen II Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-II), Hare Psikopati Değerlendirme Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Erişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Mizaç-karakter Envanteri verilmiştir. Katılımcıların MTHFR enzim muasyonu ölçümü amacıyla real time PCR yöntemi kullanılmıştır. Yapılan biyokimyasal ölçümler sonucunda ASKB ile MTHFR enzim mutasyonu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte ASKB olan bireylerdeki dürtüselliğin daha çok“plansızlığa (non-planning), bilişsel karışıklığa bağlı dürtüsellik”olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is less information about biological basis of Antisocial Personality Disorder (ASPD), although some of its initial symptoms appear in childhood or adolescence and it is a psychological disorder that causes problems in the individual's academic, business and social life. The aim of this study is to explore the presence of MTHFR mutation and its correlation with psychometric tests among subjects with antisocial personality disorder. One hundred and eight male subjects meeting DSM−IV−TR diagnostic criteria for ASPD who admitted to outpatient unit of Department of Psychiatry at GATA Haydarpasa Training Hospital were included in the study. The patients and control subjects were assessed by a semi structured socio-demographic form, Structured Clinical Interview Diagnosis for DSM-IV (SCID-I), Structured Clinical Interview Diagnosis for DSM-III-R Personality Disorders (SCID-II), Hare Psychopathy Checklist-Revised, Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Resilience Scale for adults and Temperament and Character Inventory. Real time PCR method is used in order to identify MTHFR mutation among subjects. As a result of biochemical tests, there is not a significant correlation identified between ASPD and MTHFR mutation. On the other hand, it's identified that impulsiveness among subjects with ASPD is non-planning type.