İki haftadan uzun süren öksürüğü olan 18 yaş üstü yetişkinlerde kültür, polimeraz zincir reaksiyonu ve seroloji ile Bordetella pertussis enfeksiyonunun araştırılması
Detection of bordetella pertussis infection with culture, polymerase chain reaction (PCR) and serology in patients (ages 18≤) with cough lasting more than two weeks
  1. Tez No: 452498
  2. Yazar: PINAR YÜRÜK ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR ARTUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İki haftadan uzun süren öksürüğü olan 18 yaş üstü yetişkinlerde kültür, polimeraz zincir reaksiyonu ve seroloji ile Bordetella pertussis enfeksiyonunun araştırılması Bu çalışmada uzun süren öksürük nedeni ile ayaktan başvuran hastalarda öksürüğe eşlik eden şikayetlerin varlığı, hangi laboratuvar yöntemi ile B. pertussis saptandığı, bu tanısal pozitifliği etkileyebilecek yaş, cinsiyet, aşı durumu, antibiyotik kullanımı, vaka durumu gibi faktörlerin değerlendilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniği ve Göğüs Hastalıkları polikliniğine ayaktan başvuran 18 yaş ve üzeri 2 haftadan uzun süredir öksürük şikayeti olan 68 hasta ile son 4 aydır öksürük şikayeti olmayan sağlıklı 65 gönüllü dahil edildi. Hasta grubunda hiçbir hastada kültür pozitifliği saptanmaz iken, 15 (%22) hastada PZR pozitifliği, 9 (%13) hastada Anti-PT IgG düzeyi 100 EU/ml üzerinde saptandı. Klinik olarak öksürük şikâyeti olan toplam 20 hastada (%29) B. pertussis laboratuvar olarak doğrulandı. Kontrol grubundaki 65 kişide herhangi bir tanısal test yönteminde pozitiflik saptanmadı. Hastaların öksürük süreleri ile Anti-PT IgG düzeyleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlılık bulundu (p=0,004). Bu sonuçlara göre yetişkin yaş grubuda boğmaca enfeksiyonuna duyarlı olmakla beraber, bu yaş grubunda hastalık daha ılımlı ve atipik seyretmektedir. Bu da hastalığın gözden kaçıp atlanmasına neden olmaktadır. Yetişkin yaş grubunda enfekte kişilerin tanı ve tedavi almaması özellikle dramatik seyir gösteren bebek ve küçük yaş çocuklara bulaşta kaynak olmaktadır. Ayrıca yetişkin yaş grubunda hastalığın oluşturduğu yük tam olarak bilinmemekte ve bariz bir şekilde hekimler tarafından hastalık gözardı edilmektedir. Özellikle hekimlerin bu konudaki farkındalığını arttırmaya ve hastalığın gerçek epidemiyolojisini araştırmaya ihtiyaç vardır. Sonuç olarak özellikle adolesan ve yetişkinlerde uzamış öksürük ayırıcı tanısında boğmacayı akılda bulundurması son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Detection of Bordetella pertussis infection with culture, polymerase chain reaction (PCR) and serology in patients (ages 18≤) with cough lasting more than two weeks. The aim of this study was to determine the relationship between the patients admitted to outpatient clinic with prolonged cough and presence of accompanying complaints, laboratory methods used to detect B. pertussis, factors affecting the diagnostic positivity including age, gender, immunization status, antibiotics usage. In the study, 68 patients (ages 18≥) with cough lasting more than two weeks admitted to infectious and chest diseases outpatient clinics and 65 healthy volunteers without cough for the last 4 months in Gulhane Training and Research Hospital were included. In the patient group, there was no culture positivity but 15 (22%) with PCR positivity patients and 9 (13%) patients with anti-PT IgG levels ≥100 EU / mL were detected. 20 patients with complaints of cough (29%) were laboratory confirmed as B. pertussis but in the control goup, there was no detected positivity with any diagnostic test method among 65 volunteers. There was a positive relationship between cough duration and Anti-PT IgG levels and it was statistically significant (p=0,004). According to these results, adult age group is also sensitive to pertussis infection but the course of the disease is more moderate and atypical in this age group which led to omit and fail to notice the disease. No diagnosis and treatment of infected people in the adult age group makes them a resource particularly for infants and younger children in which the disease has a dramatic course. Also burden of the disease in the adult age group is not fully known and the disease is ignored by physicians obviously. Especially, physicians awareness on this issue must be increased and actual epidemiology of the disease must be investigated. As a result, in the differential diagnosis of prolonged cough, particularly in adolescents and adults, whooping cough is important to keep in mind.