Retinal ven tıkanıklıklarına bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal bevakizumab, ranibizumab, aflibercept, triamsinolon ve deksametazon implant enjeksiyonlarının etkinlik ve güvenilirliklerinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness and safety of intravitreal bevacizumab, ranibizumab, aflibercept, triamcinolon and dexamethasone in patients with macular edema secondary to retinal vein occlusions
  1. Tez No: 452506
  2. Yazar: DORUKCAN AKINCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda retinal ven tıkanıklıklıklarına (RVT) bağlı makula ödeminin tedavisinde kullanılmakta olan intravitreal ranibizumab (İVR), intravitreal bevakizumab (İVB), intravitreal aflibersept (İVA), intravitreal triamsinolon asetonid (İVTA) ve intravitreal deksametazon (İVD) implantının etkinliklerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Ocak 2007 - Ocak 2016 yılları arasında RVT nedeniyle retina polikliniğinde takibe alınmış olan tüm hastaların dosyaları incelendi. Bunlardan daha önce RVT için tedavi almış olgular, düzenli takibi olmayan olgular ve görüntüleme sisteminde düzenli kayıtları olmayan olgular hariç tutuldu. Toplamda 115 hastanın 115 gözü geriye dönük olarak grup içi ve gruplar arası olarak incelendi. Kullanılan tedavi şekline göre gruplara ayrılan hastaların demografik özellikleri arasında anlamlı bir fark tespit edilemedi (p>0,05). RVKT olgularında EİDGK değişimi ve OKT parametrelerinin değişimi değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilemedi (p>0,05). İskemik olmayan ve iskemik olgular ayrıca incelendiğinde de anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). RVDT olgularında ise EİDGK değişimi yönünden 3., 4. ve 5. aylarda gruplar arasında anlamlı fark tespit edildi (p0,05). Katarakt gelişimi ve göz içi basıncı (GİB) yükelmesi gibi komplikasyonlar yönünden de anlamlı bir fark tespit edilememiş olsa da steroid gruplarında bu komplikasyonlara daha fazla rastlanıldı. Gruplar arasında etkinlik karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı sonuçların elde edilmesi için prospektif ve uzun takip süreli klinik çalışmaların yapılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare effectiveness and safety of intravitreal ranbizumab (IVR), intravitreal bevacizumab (IVB), intravitreal aflibercept (IVA), intravitreal triamcinolon acetonide (IVT) injection and intravitreal dexamethasone (IVD) implantation. The medical records of patients with retinal vein occlusion who were followed at the department of retina in our clinic between January 2007 and January 2016. Medical records of 104 patients were evaluated by within- and inter-group comparisons retrospectively. Patients were divided into five groups based on the drug (IVR, IVB, IVA, IVT and IVD). All groups were similar with respect to demographic characteristics (p>0.05). In CRVO patients there was no significant difference between groups in terms of best corrected visual acuity (BCVA) improvement and optical coherence tomographic (OCT) parameters(p>0.05). In addition there was no significant difference in same parameters when CRVO patients were evaluated separately based on perfusion (Ischemic and non ischemic CRVO). In BRVO, BCVA improvements were significantly different between groups at the 3rd, 4th and 5th months (p0.05). Cataract progression and increased intraocular pressure (IOP) rates were similar between groups though these rates were higher in steroid groups (IVT and IVD). Further long-term and prospective trials are required to show significant differences in efficacy and safety between these groups.