Hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu olgularında oral antiviral tedavinin fibrozis üzerindeki etkinliğinin noninvaziv yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation the efficacy of oral antiviral treatment on fibrosis in patients with hepatitis B liver cirrhosis by noninvasive methods
- Tez No: 452557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZGÜR YENİOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmayla Hepatit B'ye bağlı karaciğer sirozu olgularında oral antiviral tedavinin fibrozis üzerindeki etkinliğinin noninvaziv yöntemlerle değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Kronik Hepatit B tanılı, serolojik, patolojik, biyokimyasal ve görüntüleme yöntemleri ile siroz saptanan 42 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların başlangıç ve takip eden yıllardaki AST, ALT, total bilirubin, kreatinin, trombosit sayısı, INR, HBV DNA düzeyleri ile APRI ve FIB-4 skorları hesaplandı. Oral antiviral tedavi altında başlangıç ve yıllık APRI ve FIB-4 skorları karşılaştırıldı. Aynı zamanda elde edilen verilerle farklı ilaç grupları arasındaki APRI ve FIB-4 skor yanıtları da karşılaştırıldı. Çalışmada oral antiviral tedavi alan, 1. ve 2. yıl sonunda 42 hastanın, 3. yıl sonunda 37 hastanın ve 4. yıl sonunda 27 hastanın başlangıç ve takipleri boyunca yıllık APRI ve FIB-4 skorları hesaplandı. 1. yıl, 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of oral antiviral treatment on fibrosis in patients with hepatitis B liver cirrhosis by noninvasive methods. 42 patients with hepatitis B virus (HBV)-related cirrhosis, who were diagnosed as cirrhosis by serology, pathologic, biochemical and imaging methods were included in the study. AST, ALT, total bilirubin, creatinine, platelet count, INR, HBV DNA levels, APRI and FIB-4 scores were calculated at baseline and following years. On oral antiviral treatment, baseline and annual APRI and FIB-4 scores were compared. APRI and FIB-4 score responses between different drug groups were also compared. Annual APRI and FIB-4 scores were calculated during initial and follow-up of 42 patients at the end of the first and second years of treatment, 37 patients at the end of the third year, and 27 patients at the end of the fourth year, who received oral antiviral treatment in the study.