Naiv kronik hepatit C hastalarında metabolik parametreler, hastanın demografik özellikleri ile viral yük ve histolojik faktörlerin ilişkisi
The relationship of metabolic parameters and demographical characteristics in patients with naive chronic hepatitis C between viral load and histological factors
  1. Tez No: 452574
  2. Yazar: AYŞE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ERBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada naiv hepatit C enfeksiyonu tanısı almış 23 hastada metabolik parametreler ve hastanın demografik özellikleri ile karaciğer histopatolojik bulguları, demir birikimi ve HCV RNA arasındaki ilişki prospektif olarak incelendi. Çalışma Nisan 2013- Mart 2016 tarihleri arasında yürütüldü. Hastalara karaciğer biyopsisi yapıldı ve materyal patoloji tarafından değerlendirildi. Deneyimli bir patolog tarafından Modifiye İshak skorlama sistemi ile enflamasyon ve fibrozis açısından skorlandı. Preparatlar Perls Prusya mavisiyle boyanarak Sciot skorlama sistemiyle karaciğerde demir birikimine bakıldı. Karaciğer biyopsisi öncesinde hastalardan tam kan sayımı (CBC), α fetoprotein (AFP), karaciğer enzimleri, lipid parametreleri, açlık glukoz ve insülini, genotip testleri çalışıldı ve hastaların demografik özellikleri not edildi. Vücut kitle indeksi (VKİ) ve insülin direnci hesaplandı. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS Statistics 21 programı kullanılarak yapıldı. Hastaların 14'ü (%60,9) kadın, 9'u (%39,1) erkekti. VKİ ile fibrozis arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,015). Alanin amino transferaz (ALT) düzeyi ile hepatik aktivite indeksi (HAİ) derecesi ve fibrozis arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken ALT düzeyi ile HCV RNA düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,014). Aspartat amino transferaz (AST) düzeyi ile HAİ derecesi ve fibrozis arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken AST düzeyi ile HCV RNA düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,024). HAİ derecesi ile total bilirubin (p=0,028) ve total kolesterol (p=0,007) düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptandı. Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) düzeyi ile HAİ (p=0,001) derecesi ve fibrozis (p=0,046) arasında anlamlı bir ilişki saptandı. Toplam 23 hastanın 2'sinde (%8,6) karaciğerde demir birikimine rastlandı. Sonuç olarak hastaların özellikle AST, ALT, total kolesterol, LDL ve VKİ olmak üzere metabolik parametreleri ile viral yük ve karaciğer histopatolojisi arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; the relationship of metabolic parameters and demographical characteristics in 23 patients who were diagnosed with naive hepatitis C between viral load, histological findings, liver iron deposition and HCV RNA were investigated prospectively. Study was conducted between April 2013-March 2016. Liver biopsy is performed and the material was evaluated by pathology. An experienced pathologist scored liver inflamation and fibrosis using Modified Ishak scoring system. Preparations were stained with Persl Prussian blue and iron deposition were evaluated using Sciot scoring system. Complete blood count (CBC) , α fetoprotein (AFP), liver enzymes, lipid parameters, fasting glucose and insulin, genotype tests was studied before the liver biopsy and demographic characteristics in patients were noted. Body-Mass Index (BMI) and insulin resistance was calculated. Statistical analysis of the study was performed with SPSS Statistics 21. 14 of the patients (%60,9) were female, 9 of the patients (%39,1) were male. There were statistically significant relationship between BMI with liver fibrosis (p=0,015). There weren't statistically significant relationship between alanine aminotransferase (ALT) level with hepatic activity index (HAI) degree and liver fibrosis, but significant relationship found between ALT and HCV RNA level (p=0,014). There weren't statistically significant relationship between aspartate aminotransferase (AST) level with HAI degree and liver fibrosis, but significant relationship found between AST level and HCV RNA level (p=0,024). There were statistically significant relationship between HAI degree with total bilirubin (p=0,028) and total cholesterol level (p=0,007). There were statistically significant relationship between low density lipoprotein (LDL) level with HAİ degree (p=0,001) and liver fibrosis (p=0,046). 2 cases of 23 patients had a liver iron deposition (%8,6). As a result; metabolic parameters especially AST, ALT, total cholesterol, LDL and BMI were found to have significant relationship between viral load and liver histopathology.